59 - 45

31/10/2019 19:15 Shipping League 19/20 1 40'

Minerva Marine176221459
Onassis161361045

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της Μινέρβα και του ONASSIS GROUP οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man to man. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σε αργό τέμπο, με σετ επιθέσεις και μακρινά σουτ. Οι γηπεδούχοι, με πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν στον αιφνιδιασμο με τον Πλακομιχελάκη να μοιράζει assist και πήραν προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτα με σκορ 13 – 8. Στην συνέχεια της πρώτης περιόδου η ONASSIS GROUP, ισορρόπησε το μάτς, γύρισε την άμυνα της σε ζώνη 2 – 3 και με «οδηγό» τον Πιτσούνη βρήκε λύσεις στην επίθεση στο ανοιχτό γήπεδο, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η ομάδα του ONASSIS GROUP κυριάρχησε, με τους Παναγόπουλο και Πιτσούνη, και πήρε προβάδισμα στα 5 πρώτα λεπτα με σκορ 19 – 20. Για την ομάδα της Μινέρβα το διάστημα αυτό ήταν εφιαλτικό αφού κατάφεραν να πετύχουν μόνο 6 πόντους σε όλη τη δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 23 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπέδουχοι με πιεστική άμυνα και παγίδες ήταν καταιγιστικοί και με 11 συνεχόμενους πόντους του Σαϊτη που έκανε σπουδαία δουλειά και βοήθησε σε όλα τα σημεία του παρκέ (26 πόντοι, 7 αμ. ριμπαουντ & 5 επιθ. ριμπάουντ), ισοφάρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 37 – 31. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιάστηκαν και δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο πρός το καλαθι για 4 ολόκληρα λεπτά, με αποτέλεσμα να βρεθούν να χάνουν στο τέλος της περιόδου με σκορ 45 – 35.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η ομάδα της Μινέρβα έμεινε χωρίς σκόρ 3 λεπτά αλλά οι αντίπαλοι της δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτουν για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με τελικό σκόρ 59 – 45.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαϊτης με 26 (1) και Πλακομιχελάκης με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πιτσούνης με 30 (4) και Πέππας με 8 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πόντας, Γιαννακόπουλος