36 - 42

06/11/2019 21:30 Commercial League B 19/20 1 40'

FrieslandCampina11681136
OTE Cosmote 211851842

Με το δεξί ξεκίνησε φέτος το πρωτάθλημα η δεύτερη ομάδα της  Cosmote το πρωτάθλημα,  περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Frieslandcampina με σκορ 36 – 42. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος καθόλη την διάρκεια του αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την εμπειρίες τους κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν εξαιρετικά στο παρκέ. Άμυνα  ζώνης καταπληκτικά στημένη, ενώ το πλάνο του coach  Καρβουνόπουλου στην επίθεση τηρήθηκε στο 100% και το 7 – 0 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Σε εκείνο το σημείο οι παίχτες της Cosmote αφυπνίστηκαν, και σιγά σιγά άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες 11 – 11. Για την ομάδα της Frieslandcampina αρκετά ζεστός ήταν ο Δέδες, ενώ για τους φιλοξενούμενους Δακουτρός και Λεμόνιας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Πολύ καλά στημένες άμυνες, ζώνη για τους γηπεδούχους και man to man για τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα να συνεχίσουμε σε χαμηλό σκορ. Σε αντίθεση με πριν οι παίχτες της Cosmote είχαν το πάνω χέρι με τον Κοντογιάννη κάτω από την ρακέτα να έχει τον πρώτο λόγο τόσο στο σκοράρισμα όσο και στα ριμπάουντ. Οι παίχτες της Frieslandcampina δεν έχαναν την επαφή με το καλάθι παρά την αστοχία του Μαγγιώρου και έτσι με την βοήθεια πάλι του Δέδε πήγαν στο ημίχρονο μόλις με 2 πόντους πίσω στο σκορ.

3η περίοδος και οι 2 ομάδες συνέχιζαν στο ίδιο μοτίβο. Καμία από τις 2 δεν μπορούσε να  πάρει προβάδισμα ασφαλείας και φαινόταν πως το παιχνίδι θα κριθεί στον πόντο. Οι γηπεδούχοι αυτήν την φορά ήταν καλύτεροι στην επίθεση μιας και οι πόντοι του Ανδρεάδη και του Κουμεντάκη έδωσαν προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 25 – 24.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι άμυνες πήγαν περίπατο… Οι γηπεδούχοι έχοντας βρει ρυθμό από μέση απόσταση με τον Μαγγιώρο και τον Ανδρεάδη πέρασαν μπροστά με 5. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η εμπειρία των παιχτών της Cosmote όπου αρχικά με καλή προσωπική άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κυρίως του Δακουτρού και του Ριζικού κατάφεραν να χαλάσουν την συγκέντρωση των αντιπάλων τους και να φύγουν νικητές από το κλειστό της Ελληνογερμανικής αγωγής.

Για τους νικητές βοήθησε πολύ για όσο έπαιξε ο Μόντι με 9 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δέδες με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Σπυρόπουλος, Παπαγεωργίου.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κατσαϊτης Γεώργιος (Προπονητής ΟΤΕ Cosmote 2) : “Νομίζω για 1ο παιχνίδι φάνηκε ότι και οι 2 ομάδες ήταν ανέτοιμες. Τον 1ο λόγο είχαν οι άμυνες. Δείξαμε αποφασιστικότητα , βγάλαμε μερικά καλάθια αλλά όπως είπαμε το παιχνίδι  κρίθηκε από τις άμυνες. Βγάλαμε κάποια σουτ και μπορέσαμε και πήραμε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους. Ευχαριστώ πολύ.

Καβουρόπουλος Νικόλαος (Προπονητής Friesland Campina) : “Καταρχήν να ευχηθώ σε όλους μια καλή χρονιά, να έχουμε ένα καλό πρωτάθλημα και κυρίως χωρίς τραυματισμούς. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Βρεθήκαν με πιο καθαρό μυαλό. Εμείς είχαμε και δεν είναι δικαιολογία αυτή, είχαμε 5 απουσίες σήμερα. Τα παιδιά προσπάθησαν. Έχουμε βρεθεί το τελευταίο διάστημα, χρειάζεται λίγος χρόνος να κάνουμε τις προπονήσεις μας , να βρούμε τα πατήματα μας και νομίζω να βρούμε τον εαυτό που δείξαμε και πέρυσι στο πρωτάθλημα. Ευχαριστώ πολύ.”