51 - 37

29/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 4 40'

Onassis1111151451
Kyklades Maritime11691137

Για την τέταρτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Onassis Group υποδέχθηκε την ομάδα της Kyklades Maritime και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα με τελικό σκόρ 51-37.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι πήραν βοήθεια απο τον Πιτσούνη και οι φιλοξενούμενοι απο τους Κορωναίο και Παπαϊωάννου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με κλεψίματα στην άμυνα προηγήθηκαν, με 22-13 στο 15΄αλλά στη συνέχεια έμειναν χωρίς καλάθι και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκόρ  ήταν 22-17.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπέδουχοι ήταν πιο παραγωγικοί στην επίθεση και με καλή άμυνα άνοιξαν τη διαφορά σε 37-26. Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε σημαντικά ούτε στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και η Οnassis διπλασίασε τις νίκες της με τελικό σκόρ 51-37.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιτσούνης με 27 και Χατζηελευθερίου με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κούρταλης που έκανε double double με 17 (3) πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Αποστολίδης