04/12/2019 20:00 Shipping League 19/20 5 40'

Arcadia1411101247
EastMed10175739

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Shipping League, η ARCADIA υποδέχθηκε την ομάδα της EastMed. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν για 35΄αλλά κατάφεραν στο τέλος να πάρουν την τέταρτη νίκη τους με τελικό σκόρ 47-39.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι 2 ομάδες έπαιξαν ατομική άμυνα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-5. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη και έβαλαν δύσκολα στην Arcadia. Με τους Χρυσάγη και Μικράκη να πρωταγωνιστούν και να πετυχαίνουν 3 τρίποντα πέρασαν μπροστά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 25-27.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται 31-32 αλλά με τρίποντο του Πελέκη η EastMed πέρασε μπροστά και η περίοδος έληξε με σκόρ 35-32.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν γρήγορα αλλά να μην καταφέρνουν να περάσουν μπροστά. Οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν με 3 πόντους 3:20 πρίν τη λήξη του αγώνα ανέβασαν την διαφορά από εκεί και πέρα και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 47-39.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ράφιας με 10 πόντους & 14 ριμπάουντ που έκανε double double και Πελέκης με 11 (3) πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χρυσάγης με 26 (5) πόντους.

Διαιτητές: Αυγερινός