10/02/2020 21:30 Shipping League 19/20 9 40'

Onassis3152424
Diana10917743

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής της Shipping League, μεταξύ της Onassis Group και της Diana, οι τελευταίοι βγήκαν νικητές με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 24-43.

Νευρικές μπήκανε στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με βιαστικές επιλογές στην επίθεση με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 0-2. Στη συνέχεια η Diana ανέβασε τον ρυθμό της και έχτισε μια καλή διαφορά με το σκορ του 1ου δεκαλέπτου να κλείνει 3-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκανε έτοιμοι για να γυρίσουν το παιχνίδι, πράγμα που φάνηκε από την τρομερή αμυντική τους λειτουργία και τον πλουραρισμό στην επίθεση τρέχοντας ένα σερί 7-0, ενώ οι αντίπαλοι τους φαινόντουσαν σαν να είχανε χάσει το momentum, κατάφεραν να σκοράρουν κρίσιμους πόντους και πήγανε στα αποδυτήρια με σκορ 18-19.

Με το δεύτερο ημίχρονο να ξεκινάει, οι φιλοξενούμενοι μπήκανε φουριόζοι, πείσμωσαν και δείξανε πόσο πολύ θέλουνε τους 2 βαθμούς τρέχοντας ένα επιμέρους 0-10. Το παιχνίδι άνοιξε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να μένουνε αρκετά χαμηλά επιθετικά, με πολλά λάθη και κακές συνεργασίες, η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 20-36.

Έχοντας κάνει ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίξανε άφοβα στη τελευταία περίοδο κρατώντας τη διαφορά ασφαλείας, με την Onassis να είναι άστοχη στην επίθεση, τελικά κατάφερε και έβαλε κάποια ωραία καλάθια με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 24-43.

Από την Onassis Group ξεχώρισε ο Πιτσούνης Γ. με 14(2) , ενώ από την Diana ο Σταυροπιεράκος με 15 , που μαζί του ακολούθησε και ο Φουρναράκης με 12(2) πόντους.

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Τσάφος