23/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 4 0'

Conbulk1916151666
Minerva Marine31616944

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  CONBULK και της MINERVA MARINE οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 44.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα βρήκε και τις δύο ομάδες να παίζουν οργανωμένο μπάσκετ στην επίθεση περιορίζοντας τα λάθη στο ελάχιστο. Αμυντικά οι φιλοξενούμενοι προτίμησαν να πιέσουν με άμυνα man to man ενώ οι γηπεδούχοι να κρατήσουν δυνάμεις με άμυνα ζώνης επιτρέποντας στους αντιπάλους τους τα ελεύθερα σουτ. Ύστερα από τα μισά περίπου της περιόδου γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 19 – 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά κάνοντας ένα σερί εφτά πόντων προσπαθώντας να ροκανίσουν σταδιακά την διαφορά που είχε δημιουργηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους αντέδρασαν με τάιμ-άουτ προσπαθώντας να σπάσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων κάτι που φάνηκε να λειτουργεί καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για έξι αγωνιστικά λεπτά. Επιθετικά οι παίκτες της CONBULK  βρήκαν για ακόμα μία φορά λύσεις ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 35 – 19.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι φανερά δεν ήταν έτοιμοι να εγκαταλείψουν το ματς. Πίεσαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο και για ακόμα μία φορά έκαναν προσπάθειες να μαζέψουν τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι ωστόσο που βρισκόντουσαν σε  καλή ημέρα παίζοντας καθαρό μπάσκετ και κάνοντας τις σωστές επιλογές κατάφεραν να διατηρήσουν για ακόμα μία περίοδο τη διαφορά ασφαλείας που είχαν συντηρήσει σε όλο τον αγώνα ολοκληρώνοντας την 3η περίοδο με σκορ 50 – 35.

Στο τελευταίο  δεκάλεπτο του αγώνα παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με πέντε παίκτες λόγω τραυματισμών κατάφεραν παρά την πίεση των αντιπάλων τους όχι μόνο να φύγουν νικητές από την αναμέτρηση αλλά  να διατηρήσουν και την διαφορά αποχωρώντας με το ροζ φύλλο και σκορ 66 – 44.

Διαιτητές: Μπερέτσος, Τσάφος