37 - 89

05/12/2022 22:00 Group C 22/23 6 40'

MR Healthtech8861537
Deloitte2019292189

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Mr Healthtech εκ και της Deloitte οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-89.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο ζεστά τον αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενοι με πολύ οργανωμένη επίθεση και καλή κυκλοφορία της μπάλας είχε ένα σερί 6 πόντων και κατάφερε να βρίσκεται μπροστά με 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια διατηρώντας το ίδιο επιθετικό μομέντουμ κατάφερε να έχει ένα σερί 10 πόντων και να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά από τους αντιπάλους τους κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 8-20.

Στο 2o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση ωστόσο η ευστοχία των αντιπάλων τους τους έκοψε τα φτερά που συνέχισαν να κρατούν την υπέρ τους διαφορά στα ίδια επίπεδα και το σκορ ήταν 14-28 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια, οι τελευταίοι εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή στα ριμπάουντ τους και έχοντας άψογη συνεργασία μεταξύ των παικτών τους συνέχισαν να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και έκλεισαν Το ημίχρονο με σκορ 16-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Δelloitte συνέχισαν να παίζουν με τους ίδιους ρυθμούς εκμεταλλευόμενοι και το μεγάλο βάθος στο ρόστερ τους Σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους όπου με μόλις 6 παίκτες παρατεταγμένους στον αγώνα είχαν προβλήματα αστοχίας που ανέβασαν τη σε βάρος τους διαφορά με σκορ 20-56 στα πρώτα 5 λεπτά . Στην πορεία το δράση των φιλοξενούμενων στο γήπεδο ανάγκασε τους παίκτες της Mr Healthtech, να δοκιμάζουν περιφερειακά σουτ τα οποία δεν βοηθούσαν την παραγωγικότητά τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-68.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν τη διαφορά έπεφταν στο κενό αφού οι φιλοξενούμενοι με πολλά κλεψίματα και δυνατή άμυνα τους έβαζαν δύσκολα. Ήταν ένας αγώνας στον οποίον οι γηπεδούχοι είχαν πολύ δύσκολο έργο και παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν σταμάτησαν να παλεύουν μέχρι το τελευταίο λεπτό.