56 - 60

26/02/2024 20:30 Shipping League C 23/24 13 40'

A-Ships151491856
Sea Pioneer1417121760

Σπουδαία νίκη τετράδας πέτυχε η SEA PIONEER με 56-60 απέναντι στην ομάδα της A-SHIPS το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο της Λεόντειο Πατησίων. Έτσι η SAE PIONEER με ρεκόρ 6-2 ξέφυγε οριστικά από την A-SHIPS (ρεκόρ 4-5) καθώς έχει επικρατήσει και στον πρώτο γύρο και σε πιθανή ισοβαθμία θα υπερέχουν.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπυ και κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες επέλεξαν άμυνες ζώνης επιτρέποντας κάποια ελεύθερα σουτ, αλλά μην επιτρέποντας τις εύκολες διεισδύσεις. Η A-SHIPS με τον Βεργιτση πρωταγωνιστή κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (9-5), με τους Στιβακτάκη και Φλίντρα να μειώνουν σε 15-14.

Η SEA PIONEER συνέχισε να αποδίδει καλύτερα με τον Φλίντρα να πετυχαίνει 12 πόντους στην δεύτερη περίοδο και την A-SHIPS να αλλάζει την άμυνα της σε man to man για να αντιμετωπίσει καλύτερα τα ατού των αντιπάλων της. Το ημίχρονο έληξε με τη διαφορά μόλις στους 2 πόντους για τους φιλοξενούμενους (29-31).

Οι ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικά στο δεύτερο ημίχρονο μένοντας χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Η SEA PIONEER σκόραρε κυρίως από τη γραμμή των βολών και η A-SHIPS με προσπάθειες μέσα από το ζωγραφιστό σε ένα μέτριο επιθετικό δεκάλεπτο και για τους δύο με το 38-43 να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στη SEA PIONEER.

Η SEA PIONEER κυριάρχησε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου με την A-SHIPS να κάνει πολλά λάθη. Έτσι πήρε ένα προβάδισμα 13 πόντων (45-58) στο πεντάλεπτο με την A-SHIPS όμως να αντιδρά, να βγάζει πολύ ενέργεια και με ένα σερί 9-0 να μειώνει σε 54-58, αλλά να μην έχει τον χρόνο να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Εκπληκτικό το δίδυμο Φλίντρα και Στιβακτάκη με 30 και 21 πόντους αντίστοιχα, τους 51 δηλαδή από τους 60 πόντους της ομάδας τους. Ταιούλης και Ντάλος οι καλύτεροι για την A-SHIPS.