53 - 46

30/11/2023 20:30 Shipping League C 23/24 4 40'

Sea Pioneer1210121953
A-Ships414181046

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της Sea Pioneer και της A-Ships, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες επέλεξαν να ξεκινήσουν με άμυνες Ζώνης, το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά αργό με τις ομάδες να έχουν 0 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε, με την ομάδα της Sea Pioneer να είναι πιο εύστοχη και να κλείνει την περίοδο με σκορ 12-4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man. Η ομάδα της A-Ships μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ μειώνοντας την διαφορά, και με εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κατάφερε να ισοφαρισει. Η γηπεδούχοι όμως είχαν και πάλι την απάντηση, και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-18.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφία, με τις ομάδες να δίνουν μάχες στις δυο ρακέτες. Αρχικά η ομάδα της Sea Pioneer κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά (30-20), βλέποντας όμως στην συνέχεια και πάλι την ομάδα της A-Ships, να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει (32-32) λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά και να περνάει μπροστα στο σκορ με 32-34.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι με ένα σερι 4-0 και με καλές άμυνες κατάφεραν να προηγηθουν με 40-37, με την ομάδα όμως της A-Ships να ισοφαρίζει και πάλι (40-40) ένα 5λεπτο πριν τη λήξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι βρηκαν όμως και πάλι λύσεις, και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 53-46.