A-Ships vs Neptune Group

42 - 58

16/01/2024 19:00 Shipping League C 23/24 8 40'

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 8ης  Αγωνιστικής μεταξύ της A-SHIPS και της NEPTUNE GROUP οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-58.

Στην 1η περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν παίζοντας ζώνη άμυνας , ο ρυθμός ήταν πολύ αργός. Η πρώτη ομάδα ξεκίνησε ένα σερί 5-0 , όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από την δεύτερη ομάδα όπου και εκείνη έκανε το 0-5 φέρνοντας το ματς στα ίσια 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα πέρασε μπροστά με ένα σερι 0-7 , όμως υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ  , καθώς ήταν κοντά το σκορ με μια μικρή διαφορά στο σκορ (17-15).

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός συνέχιζε να είναι αργός , όμως η ομάδα της NEPTUNE GROUP πίεσε σε όλο το γήπεδο και έκανε ένα σερί 0-6 στο οποίο έβαλε μπροστά την ομάδα της (19-23). Στην συνέχεια του αγώνα η δεύτερη ομάδα αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά με ένα σερί 0-8. Η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει αλλά δεν ήταν αρκετό (24-33).

Στην 3η περίοδο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε δυναμικά καθώς κατάφερε να μειώσει μέσα σε 5 λεπτά την διαφορά (33-35). Στην πορεία η δεύτερη ομάδα έκανε πολλά φάουλ καθώς και υπήρχαν εντάσεις στους παίκτες , όμως κατάφεραν να προηγούνται στο σκορ και να χτίζουν πάλι σιγά σιγά την διαφορά (36-41).

Στο 4ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη καθώς βρισκόντουσαν πολύ κοντά στο σκορ. Η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε με ένα σερί 0-4 και στην πορεία κατάφερε να κάνει ακόμα ένα σερί 0-7 (39-54). Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της NEPTUNE GROUP έδειξε μεγάλη μαχητικότητα και ωραία εμφάνιση σε σχέση με την αντίπαλο ομάδα που δεν κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει (42-58).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βεργίτσης Παναγιώτης (14 πόντους και 2 ριμπάουντ) και οι Ντάλιος Βασίλειος , Τσένος Δημήτρης (με 10 πόντους και οι δύο αντίστοιχα) και (25 ριμπάουντ ο ένας και ο άλλος 5 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκης Παναγιώτης (25 πόντους και 14 ριμπάουντ) και ο Κόκοτας Δημήτριος (10 πόντους και 6 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της A-SHIPS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της NEPTUNE GROUP να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.