04/12/2016 17:00 League C1 16/17 40'

Accenture61411435
Μαστορας & Mood12941338

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ACCENTURE (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και του ΜΑΣΤΟΡΑ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35 – 38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι ο Mάστορας μπήκε με καλύτερα πατήματα και πιο καθαρό μυαλό από την αρχή, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και βρήκε εύκολα καλάθια, ξεκινώντας με σκορ 10– 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν αλλά η Accenture συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, με στατικές και χωρίς ρυθμό επιθέσεις, οι παίκτες του Μάστορα συνέχισαν να έχουν καλύτερες αποστάσεις και τελικές επιλογές, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και βρήκαν λύσεις από σουτ μέσης απόστασης, μειώνοντας σε 4 πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 6–12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με το τέμπο του αγώνα να ανεβαίνει με απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεων στο transition, αλλά οι φιλοξενούμενοι να συνεχίζουν να έχουν καλύτερα πατήματα και να ανεβάζουν το προβάδισμα σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 10 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εκτέλεση της ζώνης τους, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και μείωσαν σε μία κατοχή με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 20–21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες των δύο ομάδων παρουσιάστηκαν διστακτικές, επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επίθεσεις και μην έχοντας σκοράρει στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά το αργό τέμπο άρχισε να ευνοεί την ομάδα της Accenture, η οποία κατάφερε και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Μάστορα να μείνει χωρίς σκορ στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να είναι 24 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και τους γηπεδούχους να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα, μέχρι το σημείο όπου οι παίκτες του Μάστορα άρχισαν να τρέχουν και πάλι σε αιφνιδιασμούς βρίσκοντας εύκολα καλάθια και ισοφαρίζοντας, με τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά η Accenture με εύστοχο σουτ του Κλεφτογιάννη Α. πήρε προβάδισμα 6 πόντων με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 31 – 25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο σουτ του Μπουραζάνη Σ. μείωσαν σε μία κατοχή, με τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν να είναι νευρικοί, να υποπέφτουν σε πολλά αβίαστα λάθη, να παίζουν όμως καλές άμυνες, αλλά η ομάδα του Μάστορα να μειώνει σε έναν πόντο και το σκορ να είναι 31 – 30 στα πρώτα 5  λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν κυρίως από την γραμμή των βολών να περάσουν μπροστά στο σκορ, με την Accenture να μένει χωρίς καλάθι στα πρώτα 8 λεπτά, τους παίκτες της να έχουν πολύ βιαστικές επιλογές και να δείχνουν εμφανή σημάδια κόπωσης και το σκορ να είναι 31 – 32 με 2 λεπτά για λήξη. Στην πορεία οι παίκτες του Μάστορα συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, πιέζοντας την μπάλα και βρίσκοντας λύσεις από τη γραμμή των βολών και διαδοχικές assist του Γκιουλέ Χ. με το σκορ 33 – 35 με 38” για λήξη και κατοχή για Μάστορα. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Μπουραζάνης Σ. αστόχησε σε πεοσπάθεια 2 πόντων αλλά ο Καραγιαννόπουλος Π. κατάφερε να πάρει επιθετικό ριμπάουντ με 27” για λήξη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, το σκορ να διαμορφώνεται σε 35 – 38 με 8” και κατοχή για Accenture στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά τελικά υπέπεσαν σε λάθος με αποτέλεσμα η ομάδα του Μάστορα να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης Α. με 13 (2) και Νικολαίδης Σ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπουραζάνης Σ. με 13 (1) και Γκιουλές Χ. με 8 πόντους αντίστοιχα.