16/03/2017 21:30 League C5 16/17 40'

Accenture127141346
Generali41881949

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της ACCENTURE (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και της GENERALI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνςη 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, αλλά με τους παίκτες της Accenture να έχουν πολύ καλύτερα πατήματα και πιο καθαρές επιλογές και με 5 σερί πόντους του Κλεφτογιάννη Α. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, τους αντιπάλους τους να έχουν πολλά αβίαστα λάθη, να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες και το σκορ να είναι 7 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν καλύτερο ρυθμό και πάλι με εύστοχο σουτ του Κλεφτογιάννη Α. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ζώνη και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Generali μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα μείωσαν σε 4 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό και διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 16 – 14 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια η Generali άρχισε να κυριαρχεί με πρωταγωνιστή τον Φιλιππίδη Κ. στα ριμπάουντ, ενώ παράλληλα πίεσε και για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Σφυρή Α., με την Accenture να αρχίζει να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες του Νικολαίδη Σ. και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλή εκτέλεση της ζώνης τους και έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, επιθετικά όμως συνέχισαν να μην έχουν καλό ρυθμό αλλά παρόλα αυτά με τρίποντο του Ράλλη Χ. πέρασαν μπροστά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 26 – 26. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, η Accenture είδε το Νικολαίδη Σ. να ξυπνάει επιθετικά (με 4 σερί πόντους από τον ίδιο), η Generali με πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Βαγιά Β. βρήκε και αυτή λύσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 33 – 30.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Σφυρή Α. και αμέσως μετά με goal foul του ίδιου η Generali πήρε προβάδισμα 3 πόντων, με τις άμυνες όμως στην συνέχεια να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά να είναι χαμηλά, οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να κερδίζουν την μάχη των ριμπάουντ με το σκορ να είναι 35 – 40 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της Accenture άσκησαν press και πίεσαν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν σε μία κατοχή και το σκορ 38 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι άμυνες έγιναν πιο physical, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ επιθέσεις, οι δύο ομάδες βρήκαν παραγωγή κυρίως από την γραμμή των βολών και το σκορ ήταν 40 – 45 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2′ οι παίκτες της Accenture έδειξαν σημάδια κόπωσης, το physical game ευνόησε την Generali η οποία διατήρησε προβάδισμα 2 κατοχών μέχρι τα τελευταία 30” όπου το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των φάουλ, τους γηπεδούχους με 2 μεγάλα τρίποντα από τους Δημάκη Φ. και Κλεφτογιάννη Α. να διαμορφώνουν το σκορ σε 46 – 49 με 11” και κατοχή δικιά τους, στην οποία με τρίποντο του Κλεφτογιάννη Α. είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνιδι στην παράταση αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα η Generali να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης Α. με 15 (2) και Τοπαλτζίκης Ε. με 6, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Φιλιππίδης Κ. με 8 και Βαγιάς Β. με 7 πόντους αντίστοιχα.