30/01/2016 17:00 League C2 15/16 40'

Team1234OTT
Accenture1311961049
Los Huracanes Del Tango69195645

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Accenture και της LHD Tango, οι γηπεδούχοι κατάφερα και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 45.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, αλλά με την Accenture  να έχει καλύτερα πατήματα και επιλογές, με τις δύο ομάδες όμως να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 5–7. Στο δεύτερο μισό η Tango συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με την Accenture  να παίρνει μια διαφορά δύο κατόχων, παρότι συνέχισε να μην έχει καλά ποσοστά και την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Tango μπήκε με περισσότερη ενέργεια και μεγαλύτερη συγκέντρωση επιθετικά, μείωσε στο θα πρώτα λεπτά σε 2 πόντους και ισοφάρισε στα μισά της περιόδου, κυρίως λόγω της αμυντικής της προσήλωσης. Στο δεύτερο μισό της περιόδου γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν τον τρόπο παιχνιδιού πιέζοντας για αιφνιδιασμούς και ξανάχτισαν μια διαφορά 3 κατόχων, με τους αντιπάλους τους να έχουν κολλήσει επιθετικά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 5.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Accenture με το καλημέρα ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους, διατήρησε τη συγκέντρωση της, είχε καλό spacing και κίνηση μακριά από τη μπάλα, με την Tango να συνεχίζει να μη βρίσκει λύσεις απέναντι στη ζώνη. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά στο μισό της περιόδου να μένει σε διψήφια επίπεδα, ενώ στο δεύτερο μισό η Tango γύρισε σε άμυνα ζώνης 3–2, έδειξε μαχητικότητα, έβγαλε άμυνες και βρήκε βρήκε λύσεις επιθετικά κυρίως από τη γραμμή των τριών πόντων με αποτέλεσμα να κάνει ένα εκπληκτικό Ιράν 14 – 0 και να κλείσει την περίοδο με σκορ 33 – 34!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με άμυνες ζώνης, παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά, με το ρυθμό του του αγώνα να γίνεται σιγά-σιγά πιο γρήγορος, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, αλλά με πολύ χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά η Tamgo, έδειξε μεγαλύτερη μαχητικότητα, έβγαλε περισσότερη ενέργεια με το σκορ να είναι 34 – 36 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι δύο αντίπαλοι κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις, αλλά με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να μην έχουν επιθετικό ρυθμό, και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια διαφορά 2 κατόχων 2:40” πριν το τέλος. Η Accenture  αντέδρασε, άσκησε full press, έβγαλε άμυνες, έβγαλε την Tango από το ρυθμό της και πέρασε μπροστά με 39 – 38 με 1:25”. Στο τελευταίο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει 39 – 38 με 7” και τελευταία επίθεση για Tango, η οποία τράβηξα φάουλ σκόραρε στη μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν neck to neck, αλλά με χαμηλά πόστα ευστοχίας και το σκοράρισμα κυρίως από τη γραμμή των βολών με το σκορ 46 – 43 1:30” πριν τη λήξη, 48 – 43 1:00” πριν την λήξη, με την Accenture να διατηρεί πιο καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό, να διατηρεί το προβάδισμα και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης Α. με 15 (2) και Νικολαΐδης Σ. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πλάκας Ι. με 12 και Σουλτάνης Ι. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.