19/12/2015 17:00 League C2 15/16 40'

Team1234OTT
Accenture2076141057
ThinkDigital515198754

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Accenture και της Thing Digital, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Η Accenture μπήκε με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλε άμυνες και με επιθέσεις στο transition και αιφνιδιασμούς, ξεκίνησε με ένα run 8 – 0, με την Think Digital να μένει χωρίς σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά! Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μισό της περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 20 – 5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, με καλύτερες τελικές επιλογές και ποσοστά στην επίθεση και με εξαιρετική άμυνα (κρατώντας τους γηπεδούχους χωρίς σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά!), μειώνοντας σε οχτώ πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με την Accenture να συνεχίζει να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στο σετ (και χωρίς αιφνιδιασμούς λόγω της παραγωγής των αντιπάλων) με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε ο ίδιος με τους γηπεδούχους όμως να δείχνουν περισσότερη συγκέντρωση στο σετ και έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας να διατηρούν μια διαφορά δύο έως τριών κατόχων. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος και συνεχίζοντας την εξαιρετική τους άμυνα να πάρουν μια διαφορά εφτά πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 32 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Accenture ξύπνησε, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, τροφοδοτώντας αιφνιδιασμούς και δείχνοντας παράλληλα υπομονή στο σετ, κατάφερε και μείωσε σε δύο πόντους στα πρώτα λεπτά. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους που στο τρίτο λεπτό κατάφεραν και ισοφάρισαν ενώ στο τέταρτο πέρασαν μπροστά με σκορ 41 – 39. Οι φιλοξενούμενοι θολωμένοι, κάνοντας αβίαστα λάθη και βιαστικές επιθέσεις, είδαν την διαφορά να αυξάνεται σε δύο κατοχές στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες με χαμηλά ποσοστά αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα ένα λεπτό και 13 Δευτέρα πριν τη λήξη με έναν πόντο με το σκορ να είναι 45 – 44. Η Think Digital στο τελευταίο λεπτό έδειξε μαχητικότητα και κατάφερε και ισοφάρισε 23” πριν το τέλος με σουτ τριών πόντων με το παιχνίδι να πάει στην παράταση!

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες πήγαιναν neck to neck, με εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά καμιά να μην παίρνει διαφορά πάνω από μια κατοχή. Παρόλα αυτά και πάλι 23”, πριν το τέλος οι γηπεδούχοι αυτή την φορά κατάφεραν με γκολ φάουλ να πάρουν ένα προβάδισμα τριών πόντων το οποίο και διατήρησαν έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κλεφτογιάννης Α. με 17 (1) και Καμπουράκης Μ. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαντάς Ν. με 15 (1) και Στούμπος Γ. με 15 πόντους αντίστοιχα.