56 - 36

15/12/2022 20:30 Group D 22/23 7 40'

Accenture1313181256
Lavipharm71061336

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Accenture και της Lavipharm, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-36.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man, ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη με σκοπό να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. O αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό όπου για 2 λεπτά καμμιά από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να βρει το στόχο αλλά στη γενικότερη εικόνα οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια έπαιζαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερναν να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 13-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν και τους αντιπάλους τους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, την οποία κατάφεραν να ρίξουν στους 10 πόντους 23-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Lavipharm προσπαθούσαν να μένουν κοντά στο σκορ και έκαναν κάποια σκληρά φάουλ για να το καταφέρουν αυτό αλλά η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα και βρίσκονταν πίσω με σκορ 26-17 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Accenture μέσα από οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να έχουν ένα σερί 6 πόντων που τους βοήθησε να μεγαλώσουν τη διαφορά και να βρίσκονται στο υπέρ τους 40-22 στο 25o του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Lavipharm έμειναν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της νίκης αφού λόγω της αστοχίας τους κοντά στο καλάθι δεν μπορούσαν να βρουν σκορ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω στο σκορ στο -21 (44-23).

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν χωρίς συγκέντρωση λόγω της κούρασης τους όπου τους άφησε για 3 λεπτά στο μηδέν. Οι γηπεδούχοι με τη δική τους πλευρά δεν προσπάθησαν να ανοίξουν ακόμα παραπάνω τη διαφορά με το σκορ να είναι 47-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά, το σκορ μέσα στις 2 ομάδες ήταν ισορροπημένο με επιμέρους σκορ 9-10 και έτσι γράφτηκε επίλογος αυτό το αγώνα.