11/02/2024 20:00 Commercial League D 23/24 11 40'

Actnet161481553
Openbet139111750

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της ACTNET επί της ομάδας της OPENBET με 53-50 στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Commercial Leauge D. Η ACTNET έχει πλέον ρεκόρ 5-2 και η OPENBET 6-3, με την OPENBET να καταφέρνει να κρατάει τη διαφορά των 8 πόντων από τη νίκη της στον πρώτο γύρο και μαζί το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Η ACTNET είχε ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο. Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με πρώτη επιθετική επιλογή το transition οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η έμπειρη OPENBET δεν επέτρεψε στην διαφορά να περάσει τις 2 με 3 κατοχές, χάρη στην καλή της άμυνα στο set παιχνίδι και με καλάθια από το ζωγραφιστό (16-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ACTNET με τον Βάσση να πετυχαίνει 7 πόντους και την άμυνα της να κλείνει τους διαδρόμους πήρε διαφορά 8 πόντων στη λήξη του (30-22).

Τρομερά νευρικά ξεκίνησαν την επανάληψη οι δύο ομάδες, όντας άστοχες, πετυχαίνοντας μόλις ένα πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά (30-23). Οι άμυνες ήταν πρωταγωνιστές της αναμέτρησης με το επιμέρους 8-11 να το αποδεικνύει. Το +5 της ACTNET της έδινε ένα μικρό προβάδισμα πριν την τελική ευθεία του αγώνα.

Η OPENBET προσπάθησε με σουτ από την περιφέρεια να κάνει την ανατροπή (πέτυχε 3 συνολικά στην τέταρτη περίοδο), όμως η ACTNET με τον Τσουλουφή να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια κράτησε την σπουδαία νίκη, αλλά όχι τη ζητούμενη διαφορά.

Τσαλουφής και Τάλαρος οι κορυφαίοι των νικητών, ο Βάσσης πρώτος σκόρερ με 21 πόντους αλλά μέτρια προς κακά ποσοστά. Σέργης και Πατσουράκης οι καλύτεροι για την OPENBET.