Adidas146131346
Σ.Υ.Τ.Α.71371138

Α.Ο.Ν.Α.
Anastaseos, Elliniko 167 77, Greece

Στο παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της ADIDAS και της ΣΥΤΑ (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές και είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 1 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες της Adidas άσκησαν full press, συνέχισαν να βγάζουν άμυνες και τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρούν εύκολα καλάθια και ρυθμό, με την ΣΥΤΑ να συνεχίζει να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, να μένει χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ να είναι 8 – 0 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες της ΣΥΤΑ άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους, βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, εκτέλεσαν καλύτερα την ζώνη τους και με τρίποντο του Καλαμπόκη Β. ολοκλήρωσαν ένα run 7 – 0, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει καλό ρυθμό αλλά η Adidas με 2 σερί τρίποντα του Πάγκαλη Γ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 14 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλό spacing και με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν τα ελεύθερα τρίποντα αλλά ήταν άστοχοι και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 5 λεπτά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με διαδοχικές assist του Βελισσαρίου Π. και παραγωγή του Καλαμπόκη Β. (με 7 σερί πόντους) κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 14 – 16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσαρμόστηκαν απόλυτα απέναντι στο press, οι παίκτες της Adidas συνέχισαν να βασίζονται αποκλειστικά σε σουτ 3 πόντων απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ στα πρώτα 8 λεπτά αλλά στα τελευταία 2 λεπτά άρχισαν να σημαδεύουν με drives την ρακέτα των αντιπάλων, τράβηξαν φάουλ, βρήκαν παραγωγή από την γραμμή των βολών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Adidas με assist του Οικονόμου Δ. και τρίποντο του Κολοβού Β. ξαναπέρασε μπροστά, περιόρισε το press στο μισό, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και πάλι με assist του Πάγκαλη Γ. και εύστοχο σουτ του Οικονόμου Δ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους της όμως να αντιδρούν άμεσα και πάλι με εξαιρετικά κοψίματα μακριά από την μπάλα και διαδοχικά καλάθια στο ζωγραφιστό έμειναν κοντά, με το σκορ να είναι 29 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρό μπάσκετ, οι φίλαθλοι της Adidas άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και με 6 σερί πόντους από τον Ζήκο Θ. η περίοδος με έκλεισε με σκορ 33 – 27.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν από την αρχή τον πρώτο λόγο, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τους δύο αντιπάλους να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι παίκτες της Adidas και πάλι με συνεχή drives φόρτωσαν με φάουλ τους αντιπάλους και βρήκαν λύσεις από την γραμμή των βολών, αλλά η ΣΥΤΑ με πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Βελισσαρίου Π. και Καλαμπόκη Β. έμεινε κοντά και το σκορ ήταν 37 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της ΣΥΤΑ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, οι παίκτες της Adidas με τρίποντο του Χριστοδουλάκη Κ. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, παρέμειναν συγκεντρωμένοι και πάλι με την βοήθεια της ”πύρινης κερκίδας” τους διατήρησαν προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πάγκαλης Γ. με 15 (2) και Ζήκος Θ. με 9 (ο οποίος είχε εξαιρετική και πολυπρόσωπη εμφάνιση), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 15 (2) και Βελισσαρίου Π. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Η Διοργάνωση εύχεται ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον παίκτη της Adidas Χριστοδουλάκη Κ. για τα Γενέθλια του!