30/04/2024 19:00 Shipping League 23/24 5 40'

Angelicoussis Group26627968
Kyvernitis62071447

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Μια σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP με 68-47  επί της ομάδας του KYVERNITIS  και με ρεκόρ 10-3 καλπάζει προς την δεύτερη θέση της Shipping League A, έχοντας οριστικοποίηση τη θέση της στην τετράδα. Η ομάδα του KYVERNITIS με ρεκόρ 1-5 θα έχει δύσκολο έργο στα play off όμως μαζεύει εμπειρίες και χαίρεται την παρθενική του συμμετοχή στη Commercial League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP ξεκίνησε πολύ δυνατά με σκοπό να καθαρίσει τον αγώνα από την αρχή. Με τον Μωυσόγλου να σκοράρει κατά βούληση και την άμυνα της να είναι πολύ δυνατή πήρε μια τεράστια διαφορά από τα πρώτα λεπτά (26-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως είχαμε ανατροπή. Η second unit του ANGELICOUSSIS GROUP δεν κατάφερε να βρει τα πατήματα της, δεν είχε κατάλληλες συνεργασίες τη στιγμή που η ομάδα του KYVERNITIS βρήκε ρυθμό και εύκολο σκορ. Το επιμέρους 6-20 έριξε τη διαφορά στο -6 (32-26) για τον ANGELICOUSSIS GROUP.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως αποκαταστάθηκε η τάξη. Η ANGELICOUSSIS GROUP πάτησε εκ νέου το γκάζι, πέτυχε 27 πόντους με τρομερή ενέργεια στην επίθεση της και εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά σε μεγάλα μεγέθη (59-33)! Το τελευταίο δεκάλεπτο είχει διαδικαστικό χαρακτήρα με τον KYVERNITI να βγάζει και πάλι αντίδραση μειώνοντας κάπως τη διαφορά.

Μωϋσόγλου, Mercevicius και Φωκάς οι καλύτεροι των νικητών. Ο Τασίκας ξεχώρισε για την ομάδα του KYVERNITIS.