51 - 54

13/11/2023 22:00 Shipping League C 23/24 2 40'

Atlantic Bulk Carriers161151951
A-Ships171671454

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Atlantic Bulk Carriers και της A-SHIPS. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-54.

Στο 1o Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης έπαιξαν γρήγορο και καθαρό μπάσκετ και το σκορ ήταν 10-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, οι αντίπαλοι τους δεν τους άφησαν να ξεφύγουν, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16-17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο, οι παίκτες της Atlantic Bulk Carriers σκόραραν μόνο 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ ήταν 18-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα ποσοστά ανέβηκαν και από τις δύο πλευρές αλλά η A-SHIPS με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάλιο Β. κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο ομάδες δεν μπήκαν με καθαρό μυαλό επιθετικά, οι άμυνες κυριάρχησαν και η περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 5-7 για τους φιλοξενούμενους. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά και οι δύο ομάδες λύθηκαν επιθετικά είχαν εξαιρετική επιθετική παραγωγή  αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κάνουν την ανατροπή βλέποντας τους αντιπάλους τους να διοτηρούν μία σταθερή διαφορά 2-3 κατοχών παίρνοντας τελικά και την Νίκη.