65 - 50

14/01/2024 18:30 Commercial League C 23/24 7 40'

AVIN1914191365
Accenture1409111350

Την τέταρτη σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της AVIN, αυτή τη φορά με 65-50 επί της έμπειρης ομάδας της ACCENTURE με 65-50 και έτσι εδραιώνεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-1. Η ACCENTURE από την άλλη δεν κατάφερε να νικήσει και να πιάσει στη βαθμολογία την αντίπαλο της με το ρεκόρ της να είναι πλέον στο 3-3.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, με αρκετά καλά ποσοστά ευστοχίας. Οι Σχινάς και Λύρος για την AVIN πέτυχαν από 8 πόντους ενώ ο Κοψάλης από την ACDENTURE έδειχνε ασταμάτητος και με 13 πόντους κράτησε την ομάδα του στην αρχή του αγώνα. Το δεκάλεπτο έληξε με την AVIN να έχει προβάδισμα μιας κατοχής (19-17).

Η άμυνα της AVIN επικεντρώθηκε στον Κοψάλη περιορίζοντας το πεδίο δράσης του, κυριάρχισε μέσα στη ρακέτα μαζεύοντας τα ριμπάουντ, βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες, όμως τα τρίποντα των Στεργιόπουλο και Ψαρά δεν της έδωσαν την ευκαιρία να ανεβάσει την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το ημίχρονο να λήγει στο 33-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον σημαντικό και αυτό που στην ουσία καθόρισε το νικητή. Η AVIN κυριάρχησε στο παρκέ, έκλεισε την άμυνα της, αλλά κυρίως έτρεξε στην επίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με το 52-37 του δεκαλέπτου να φαντάζει πολύ δύσκολο να ανατραπεί.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (57-40) με την AVIN να έχει περισσότερες λύσεις και να φτάνει τελικά σε μια δίκαιη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ο Λύρος με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε ένα απολαυστικό double – double. Πολύτιμοι οι Σχινάς, Ξανθόπουλος και Ιατρόπουλος. ς και Καραμαλίκης. Ο Κοψάλης καλύτερος για την ACCENTURE.