29 - 71

13/02/2023 20:30 Super League 22/23 3 40'

BCT Group4125829
Σ.Υ.Τ.Α.1311232471

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της BCT Group και της Σ.Υ.Τ.Α, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 29-71.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για την καλύτερη θωράκιση τους. Επιθετικά ο ρυθμός ήταν αργός και οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα. Η ομάδα η οποία κατάφερε να προσαρμοστεί καλύτερα σε αυτό ήταν φιλοξενούμενη η οποία έχοντας την ενίσχυση των επιθετικών ριμπάουντ βρισκόταν μπροστά με σκορ 0-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους κάτι το οποίο οδήγησε στην δίλεπτη αστοχία των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά όμως δεν κατάφεραν τίποτα καλύτερα από ένα επιμέρους 4-4 μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της BCT Group Group, βγάζοντας διάθεση στον αγώνα πίεζαν αμυντικά και οδηγούσαν τους αντιπάλους τους  στο λάθος. Έτσι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να βρίσκονται πίσω με σκορ 10-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της ΣΥΤΑ,  εμφανίστηκαν ανώτεροι και κατάφερναν να παρακάμπτουν τις σκληρές άμυνες και να προηγούνται με σκορ 16-24 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφανίστηκαν με ένα εξαιρετικό πλάνο σε επίθεση και άμυνα χάρη στο οποίο μέχρι το 25ο λεπτό είχαν σημειώσει τους διπλάσιους πόντους από τους αντιπάλους τους (16-32). Στην πορεία με ένα ξέσπασμα τους το οποίο χαρακτηρίστηκε από σερί 5-15 εξασφαλίσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τελευταίο, διαδικαστικό μέρος του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν άφηναν το πόδι σου από το γκάζι και διαρκώς αύξαναν την υπέρ τους διαφορά βγάζοντας συνεχώς αιφνιδιασμούς. Αυτό είχε αποτέλεσμα το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη να είναι 25-61. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η αστοχία και η κούρασε των παικτών της BCT Group υπήρξε εμπόδιο στο να μειώσουν τη διαφορά.