51 - 77

28/01/2019 20:10 Commercial League B 18/19 11 40'

betshop.gr101182251
Σ.Υ.Τ.Α.2119191877

Σε παιχνίδι για την ενδέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Commercial League αναμετρήθηκαν οι ομάδες της BETSHOP και της ΣΥΤΑ με τους τελευταίους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 51-77.Έτσι οι τυπικά φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους βελτίωσαν και άλλο το ρεκόρ τους σε 8-2 παραμένοντας σταθερά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ στον αντίποδα η ομάδα του coach Μιχαλακάκου μπορεί να έμεινε για όγδοο ματς χωρίς νίκη όμως τα σημάδια βελτίωσης που παρουσιάζει είναι αισθητά,γίνεται όλο και πιο ανταγωνιστική με τους 51 πόντους στην επίθεση να αποτελούν μάλιστα την καλύτερη φετινή τους επίδοση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν με ζώνες 2-3 με την ομάδα της ΣΥΤΑ να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα εκμεταλλευόμενη τις κακές επιστροφές των γηπεδούχων ,βγάζοντας  πολλούς αιφνιδιασμούς.Ο Χασάπης έιχε φτάσει πολύ γρήγορα τις πέντε τελικές πάσες ενώ ο εκπληκτικός Καλαμπόκης είχε ξεκινήσει το επιθετικό του κρεσέντο σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 10 από τους συνολικά 34 προσωπικούς του πόντους.Με δικό του καλάθι 01:45 πριν τη λήξη της περιόδου έδωσε στην ομάδα για πρώτη φορά του διψήφιο προβάδισμα (8-19),ένα προβάδισμα που θα συντηρούσε και θα διεύρυνε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι συνήθεις ύποπτοι για την ομάδα της BETSHOP Kαραγιαννίδης (21 πόντοι -14 ριμπάουντ) και Κωνσταντινίδης (14 πόντοι-12 ριμπάουντ) έβαλαν πλώρη για άλλο ένα double double ενώ η ΣΥΤΑ με τη διαφορά να αρχίζει να μεγαλώνει (14-34) 04:00 πριν την ανάπαυλα,είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει κάποια πράγματα όπως την άμυνα zone press σε όλο το γήπεδο με παγίδες και με μια ασφαλή προσαρμογή 2-3 όταν οι παίκτες επέστρεφαν.’Ετσι δυσκόλεψαν αρκετά τους χειριστές των γηπεδούχων οδηγώντας τους είτε σε πολύ γρήγορες επιθέσεις,είτε συχνά πυκνά σε λάθη.

Στη συνέχεια και ως το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στη ροή του αγώνα,η ΣΥΤΑ συνέχιζε να βγάζει την ποιότητά της στο παρκέ αλλά και η BETSHOP δεν σταμάτησε να διεκδικεί ό,τι μπορούσε και τελικά δικαιώθηκε καθώς κατάφερε να πάρει την τελευταία περίοδο με ένα επιμέρους σκορ (22-18).

Διαιτητές:Καλογριάς Θ.- Νερομυλιώτης Θ.

Δηλώσεις Παικτών- Προπονητών :

Καραγιαννίδης Ιωάννης ( παίκτης BETSHOP ) :

”Επιθετικά πήγαμε καλύτερα,αγώνα με τον αγώνα ανεβαίνουμε,αυτό που θέλουμε είναι βελτίωση και στην άμυνα γιατί χανόμαστε κάπου.Νομίζω ότι δεν έχουμε τόση μεγάλη διαφορά απλά είναι η πρώτη μας χρονιά και χρειαζόμαστε λίγο περισσότερο χρόνο για να δέσουμε σαν ομάδα και να βρούμε τα πατήματά μας.Ματς με το ματς θα είμαστε καλύτεροι”.

Πανδής Σωτήριος ( παίκτης ΣΥΤΑ ):

”Ήταν μια καταπληκτική εμφάνιση,παίξαμε συγκεντρωμένα,πειθαρχημένα,παίξαμε τα συστήματα που ξέραμε και μπορούσαμε να παίξουμε και έτσι φυσιολογικά ήρθε και η νίκη.Συγχαρητήρια σε όλους,και σε μας και στα παιδιά και στη διοργάνωση πάνω απ ΄όλα και καλή συνέχεια σε όλους”.