28 - 60

27/11/2022 18:30 Group A 22/23 2 40'

Boehringer1064828
Φ.Σ.Α.1521101460

Στον αγώνα της 4ηςνιστικής μεταξύ της Boheringer  Ingelheim και της Φ.Σ.Α  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 28- 60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και από τις 2 πλευρές αποφάσισαν να αμυνθούν με man to man  με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν οι φιλοξενούμενh που προηγήθηκε με 0-6 σε ένα κομμάτι του αγώνα που οι άμυνες ήταν δυνατές και το σκορ ήταν 5 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι ομάδες είχαν ισορροπημένο σκορ ανάμεσα τους που κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 15.

Sτο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα πέτυχε ένα σερί 10 πόντων και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας έφτασε τη διαφορά σε διωήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 12 25 στα μισά της περιόδου. Η Boehringer με πολλές άστοχες επιθέσεις έβλεπε να χάνει την επαφή με τους αντιπάλους της στο σκορ μένοντας πίσω με 20 πόντους στο ημίχρονο (16-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και το τέμπο ήταν γρήγορο η Φ.Σ.Α  κατάφερνε να να έχει πολύ καλά οργανωμένη επίθεση και να κρατά την υπέρ της διαφορά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να σημειώσουν σημαντικό σκορ και έτσι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20 46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο αριθμό όντας ταυτόχρονα πολύ ευάλωτοι στην άμυνα και το σκορ ήταν 25-56 με5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η καλή κυκλοφορία και άψογες συνεργασίας σφράγισαν ένα θριαμβευτικό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικο σκορ 28-60.