21/01/2024 19:30 Commercial League C 23/24 8 40'

Team1234OTT
Bureau Veritas1881861262
Lavipharm1381217959

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στο 6-1 ανέβασε το ρεκόρ της η σπουδαία ομάδα της BURAEU VERITAS  μετά τη νίκη της με 62-59 επί της ομάδας της LAVIPHARM στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής της Commercial League C. Οι πολλές απουσίες πήγαν να στοιχίσουν στην BURAEU VERITAS με τους ποιοτικούς αντίπαλους της να κυνηγάνε τη νίκη μέχρι το τέλος και να την χάνουν στις λεπτομέρειες στο πεντάλεπτο της παράτασης.

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγώνα. Με κοντρολαρισμένο το ρυθμό αλλά πολύ ένταση στην άμυνα τους και οι δύο προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Η αστοχία και των δύο δεν επέτρεψε σε κανέναν να ξεφύγουν στο σκορ με την LAVIPHARM όμως να βρίσκει λύσεις με 3 σερί τρίποντα και την BURAEU VERITAS να ανταπεξέρχεται με τον δυναμισμό και την ποιότητα του Πίττου για το 18-13 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πιο νευρικές και άστοχες με το επιμέρους φτωχό 8-8 να το αποδεικνύει. Το ημίχρονο έληξε με  26-21, με τη BURAEU VERITAS να κρατάει το μικρό της προβάδισμα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η BURAEU VERITAS μπήκε με περισσότερη ενέργεια και ανάσες και με τον Πίττο απόλυτο πρωταγωνιστή πετυχαίνοντας 13 πόντους ανέβασε τη διαφορά στο 44-33. Τα τρίποντα των Δελφιτζή και Αναγνώστου κράτησαν τη LAVIPHARM κοντά στο σκορ.

Η LAVIPHARM έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο. Με περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους της (μόλις 6 παίκτες) πέτυχαν μεγάλα τρίποντα (3) και ροκάνισαν τη διαφορά. ο Αναγνώστου με ½ βολές έφερε το ματς στα ίσα 50-50 με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί μίλησε η εμπειρία της BURAEU VERITAS, που παρά την κούραση των παικτών της κράτησαν την ψυχραιμία τους πέτυχαν μεγάλα τρίποντα με τους  Γκολεζάκη και Κοκκίνη παίρνοντας τελικά τη μεγάλη νίκη.

MVP ο Πίτος με 28 πόντους και 16 ριμπάουντ. Ο Κοκκίνης ακολούθησε σε απόδοση. Αναγνώστου και Κορδαλής οι καλύτεροι για τη LAVIPHARM.

Γκολεζάκης Γιάννης (Παίκτης Bureau Veritas)

Παπαδοπουλοσ Κωνσταντινος (Παίκτης Lavipharm)