38 - 46

28/11/2022 20:30 Group B 22/23 5 40'

Cepal14851138
ΑΔΜΗΕ142051146

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Cepal Hellas και της ΑΔΜΗΕ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-46.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στις ανάγκες του αγώνα. Οι ομάδες ανάμεσά τους είχαν ένα ισορροπημένο σκορ δείχνοντας πως ο αγώνας θα είναι οριακός και το σκορ ήταν 8-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν κατά λίγο την απόσταση από τους αντιπάλους τους αλλά δέχτηκαν απάντηση 4 πόντων και το σκορ στο κλείσιμο της περιόδου ήταν 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της ΑΔΜΗΕ, έκανε την ανατροπή καταφέρνοντας να έχουν ένα σερί 7 πόντων που βασίστηκε στα επιθετικά ριμπάουντ τους που τους έδιναν δεύτερες ευκαιρίες για σκορ το οποίο ήταν 17-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό και να έχουν τον πρώτο λόγο για την τελική επικράτηση αφού στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 8 πόντους 22-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν λίγο πιο αποδιοργανωμένες επιθετικά το οποίο διατηρούσε το στάτους του αγώνα αναλλοίωτο προς όφελος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και είδαν τη διαφορά τους να πέφτει στο 24-30. Στην πορεία βρήκα τις επιθετικές λύσεις τηρουμένων των αναλογιών του αγώνα και κατάφεραν να επανακτήσουν το αρχικό τους προβάδισμα έχοντας μαξιλαράκι ασφαλείας για το τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Σε αυτό οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν λίγο πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ τους αντιπάλους τους το οποίο ήταν 31 35 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ ανασυγκροτήθηκαν και έχοντας για όπλο την επίθεσή τους κατάφεραν να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο για εκείνους.