12/06/2023 22:00 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Cepal613101342
Cordia41291035

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα μεταξύ της Cepal Hellas και της Cordia οι γηπεδούχοι πήραn την πρόκριση με σκορ 42-35.

Οι παίκτες της γηπεδούχου επέλεξαν άμυνα ατομική για να διαφυλάξουν την άμυνά τους. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, επέλεξαν ζώνη μια επιλογή ωστόσο που δεν τους δικαίωσε. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα για να βρουν τον ελεύθερο χώρο και κυρίως στα σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Αυτοί που ήταν πιο εύστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-2. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες αντιμετώπιζαν προβλήματα παραγωγικότητας αφού από τη μια πλευρά οι γηπεδούχοι αν και έπαιρναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ αδυνατούσαν να τα μετουσιώσουν σε σκορ ενώ οι αντίπαλοί τους ήταν άστοχοι. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 6-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να πέσουν οργανωμένα αλλά να δυσκολεύονται να βρουν το στόχο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να είναι καλύτεροι και με ένα επιμέρους σκορ 5-3 αύξησαν το προβάδισμα τους. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι πιεστικές άμυνες έδειχναν να μην επηρεάζουν τις επιθέσεις οι οποίες βρήκαν ρυθμό σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι έκαναν comeback και κατάφεραν να μειώσουν στον ένα πόντο (17-16) αλλά δέχτηκαν απάντηση 2 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε να είναι οριακός και για γερά νεύρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μέσα από αιφνιδιασμούς να βρουν το σκορ που χρειάζονταν και έτσι κατάφερναν να διατηρούνται σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Χαρακτηριστικά στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 23-22. Στην πορεία αν και οι παίκτες της Cordia πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-25, δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του αγώνα πέφτοντας στις παγίδες και στην κλειστή άμυνα των αντιπάλων τους. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 29-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Cordia βρήκαν εμπόδια στην ανατροπή λόγω της κούρασης και των λαθών στα οποία έκαναν στην επίθεση. Έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 37-31. Στα εναπομείναντα λεπτά και οι 2 ομάδες κατέθεσαν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ για να μπορέσουν να εξασφαλίσουν την πρόκριση. Η ομάδα που το κατάφερε αυτό ήταν η Cepal η οποία εκμεταλλεύτηκε το υπέρ της προβάδισμα ως μαξιλαράκι ασφαλείας.