44 - 35

22/04/2023 19:00 Commercial League C 22/23 4 40'

Cepal8819944
Real Consulting SA9810835

Στον αγώνα μεταξύ της Cepal Hellas και της Real Consulting οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 44-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους με man to man. Επιθετικά οι ομάδες επέλεξαν να παίζουν οργανωμένα και έδειχναν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, η οποία βοήθησε κυρίως τους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς και να προηγούνται με 8-2. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες των φιλοξενούμενων ανέβασαν την απόδοσή τους πρεσάροντας στην μπάλα σωστά και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό, βρήκαν εύκολο σκορ που τους βοήθησε να ανατρέψουν τον αγώνα και προηγούνται με 8-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες και από τις 2 πλευρές έπαιζαν οργανωμένα αλλά εξαιτίας των καλών αμυνών το σκορ ήταν περιορισμένο. Στα μισά της περιόδου οι ομάδες θα είναι ισόπαλες στους 12 πόντους. Στο υπόλοιπο ο αγώνας κινήθηκε στο ίδιο σκηνικό με τις ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή ενός πόντου 16-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Cepal εμφανίστηκαν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας η οποία τους επέτρεψαν να έχουν προβάδισμα ενός πόντου στο 25o λεπτών του αγώνα 25-24. Στην πορεία όμως οι παίκτες στη Real Consulting, δεν έκαναν τόσο καλές επιλογές στην επίθεση τους, κάτι που τους στέρησε σκορ και έτσι οι αντίπαλοι τους βρήκαν την ευκαιρία να αυξήσουν το προβάδισμα στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (35-27).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι κακές επιλογές στις επιθέσεις και των 2 ομάδων συνεχίστηκαν, κάτι που έβλαψε πιο πολύ τις προσπάθειες φιλοξενούμενων καθώς ήταν εκείνοι αυτή που χρειάζονταν περισσότερο το σκορ. Στο 35ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 37-27. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Cepal, έχοντας το χρόνο με το μέρος τους έπαιξαν τα τελευταία λεπτά με αυτοπεποίθηση και εξασφάλισαν τη νίκη.