28 - 26

29/05/2023 20:30 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Cordia948728
Lavipharm865726

Στον αγώνα μεταξύ της Cordia και της Lavipharm οι γηπεδούχοι πήραν μια οριακή νίκη με σκορ 28-26.

στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε ένα παιχνίδι όπου ο ρυθμός ήταν κανονικός και επιθέσεις οργανωμένες. Στα πρώτα 5 λεπτά οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ όντας αρκετά άστοχες με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 5-3. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο όπου οι σκληρές μάχες σώμα με σώμα που δεν επέτρεπαν σε καμία από τις 2 πλευρές να ξεφύγει και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 9-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Lavipharm πίεσαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με σκορ 9-10. Οι επιθέσεις όμως ήταν ιδιαίτερα αναποτελεσματικές με απόδειξη αυτού το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 11-10. Στο υπόλοιπο υπήρχαν μόνο 3 μεταβολές του σκορ που έβαλαν τους παίκτες της Lavipharm σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 13-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αμυντική λειτουργία της κάθε ομάδας ήταν πολύ καλή όπου με επιτυχία περιόριζε την αντίπαλη επίθεση. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 17-19. Στην πορεία, οι προσπάθειες αιφνιδιασμού των γηπεδούχων αν και γενικότερα οι πάσες τους δεν ήταν καλές τους επέτρεψαν να πάρουν εκείνοι κεφάλι στον αγώνα εκμεταλλευόμενοι και την αντίπαλη αστοχία και προηγούνταν με 21-19.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι επιθέσεις αν και ήταν οργανωμένες εκτελούνταν πιο γρήγορα. Αυτό όπως είναι λογικό είχε αποτέλεσμα η αστοχία να κυριαρχεί και τις ομάδες μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα έχουν επιμέρους σκορ 2-3. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες έδειχναν μεγάλη βιασύνη στην τελική τους προσπάθεια οι παίκτες στη Lavipharm ήταν αυτοί οι οποίοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά οι αντίπαλοί τους έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη.