Cordia132111238
OTE Cosmote917251262

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Cordia και της Ote Cosmote, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-62.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν αμυνα man to man, ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη για να προσαρμοστούν καλύτερα στον αργό ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά και οι 2 ομάδες δοκίμαζαν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη που κατάφερε να είναι πιο αποτελεσματική να είναι η γηπεδούχος πως τα 5 λεπτά ήρθαν μπροστά με σκορ 9-3. Στο υπόλοιπο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος με τη γηπεδούχο ομάδα να έχει καλύτερες επιλογές που την κράτησε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 19-3.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ομως η γηπεδουχος, έμεινε για σχεδόν 5 λεπτά χωρίς σκορ κάτι που επέτρεψε στους παίκτες της Ote Cosmote, να ανατρέψουν το σκορ και να βρεθούν εκείνοι μπροστά με 15-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Cordia να μην μπορούν να βρουν τη συγκέντρωση επιθετικά και έτσι ήταν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημίχρονου (15-26).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι με την ίδια διάθεση σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να προηγούνται με 19-40 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Cordia, βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι αλλά αμυντικά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους και έτσι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εκτός διεκδίκησης της νίκης (27-51).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες δεν είχαν να διεκδικήσουν κάτι και αυτό καθρεφτίστηκε στον πίνακα το σκορ όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα το επιμέρους σκορ ήταν 4-4. Στα εναπομείναντα λεπτά όμως με τις άμυνες πολύ χαλαρές και οι 2 ομάδες βρήκαν σκορ που έδωσε λίγο περισσότερο θέαμα σ αυτόν τον αγώνα.