41 - 53

27/06/2023 20:30 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Cordia81191341
Real Consulting SA716121853

Στο μικρό τελικό μεταξύ της Cordia και της Real Consulting οι φιλοξενούμενοι κατέλαβαν την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Commercial League C με σκορ 41-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν τα μετόπισθεν τους. Αυτή η επιλογή ήταν πετυχημένη αφού οι οργανωμένες επιθέσεις που δοκίμαζαν οι παίκτες της κάθε πλευράς κατέληγαν σε άστοχες προσπάθειες και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 2-2. Στη συνέχεια η εικόνα τους επιθετικά βελτιώθηκε χωρίς όμως κάποια από τις 2 ομάδες να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 8-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cordia ήταν πιστοί στις οργανωμένες επιθέσεις αλλά ήταν αναποτελεσματικοί κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πέρασουν μπροστά χάρη στα κλεψίματα και τους αιφνιδιασμούς. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 8-13. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να μειώσουν και παρέμεναν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κοντά στο αντιπάλους τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την πίεση των παικτών της Real Consulting να οδηγεί σε λάθος πάσες και έτσι να στερούνται χρήσιμου σκορ. Στο 25o λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει διαφορά 8 πόντων (21-29). Στην πορεία οι παίκτες της Cordia με σκοπό να γυρίσουν στον αγώνα ασκούσαν πιέση από ψηλά με τους αντιπάλους τους να επιστρατεύουν καλό γύρισμα της μπάλας και μεγάλες επιθέσεις για να αυξήσουν την παραγωγή τους. Μέχρι τη λήξη της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 7-6 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν μικρό βάθος στον πάγκο τους, κατάφερναν μέσα από την καλή κυκλοφορία και τη δυνατή άμυνα να κυριαρχούν στον αγώνα. Οι παίκτες της  Cordia εμφανίστηκαν με ελλιπή συγκέντρωση τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και έτσι είχαν πολύ δύσκολο έργο για τη συνέχεια αφού με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν πίσω με 33-45. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους οι γηπεδούχοι μέσα από αιφνιδιασμούς για να επιστρέψουν στον αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν το αναγκαίο σκορ το οποίο τους εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση.