04/02/2023 19:00 Commercial League C 22/23 1 40'

Real Consulting SA4711527
Cordia121291245

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της  1ης αγωνιστικής μεταξύ της Real Consulting και της Cordia, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 27-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνας ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους man to man, για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις αυτές οργανωμένες αλλά δεν κατάφερναν να προσφέρουν σημαντικό σκορ σε όποιο από τα 2 στρατόπεδα και αυτό ήταν 4-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες των φιλοξενούμενων κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους και να μην δεχθούν πόντο μέχρι τέλους του δεκαλέπτου σκοράροντας παράλληλα 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα κάτι το οποίο ίσχυσε και στις ισορροπίες του αγώνα αφού οι παίκτες της Cordia, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγούνταν με 9-16 στα μισά της περιόδου μέσα από τους αιφνιδιασμούς τους. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Real Consulting, υπέπεσαν σε λάθη και αστοχίες, τα οποία, δυστυχώς για εκείνους τους έκανε να χάσουν την την επαφή με το σκορ από τους αντιπάλους τους οι οποίοι ήταν ψύχραιμοι στις εκτελέσεις τους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 11-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των γηπεδούχων αναδιοργανωθηκαν και ξεκίνησαν το δεκάλεπτο δυναμικά με γκολ φάουλ. Παρά τις προσπάθειές τους όμως αδυνατούσαν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά και το σκορ ήταν 11-28 στο 25ο λεπτό του αγώνα στην πορεία οι προσπάθειες των γηπεδούχων συνεχίστηκαν αλλά για ακόμη μια φορά η αστοχία τους ήταν το μεγάλο εμπόδιο για να φανούν απειλητικοί και έτσι έκλεισαν το το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 22-33 πίσω.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες πάλευαν για το καλύτερο ασκώντας πίεση η μία στην άλλη οδηγώντας έτσι σε μια ισορροπία ανάμεσά τους με το σκορ να είναι 26-36 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν έξτρα σκορ και έτσι οι παίκτες της Cordia με 9 μαζεμένους πόντους σφράγισαν το ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους.