75 - 63

11/04/2018 21:30 Super League A 17/18 40'

Cosmote e-Value1324152375
ThinkDigital1314191763

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι η Cosmote E Value κατάφερε και έκαμψε την σθεναρή αντίσταση της Think Digital και έτσι πήρε το 4ο ροζ φύλλο της σεζόν στο τελείωμα της κανονικής περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μετα την πολύ καλή τους 1η περίοδο δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα μιας και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγχουν την διαφορά μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της Think Digital να μπαίνουν πιο δυναμικά, με πολύ καλά στημένη άμυνα ζώνης 3 – 2 δυσκολεύοντας αρκετά τους αντιπάλους τους στο σκοράρισμα. Περίπου στο 5ο λεπτό με την βοήθεια του Μαυρίκιου και με το τρίποντο του Σαμπατά το σκορ ήταν 4 – 9. Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το παιχνίδι τους τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, μείωσαν την διαφορά και στο τελείωμα της περιόδου με ένα εύστοχο τρίποντο από τον Σαραντόπουλο το σκορ έγινε 13 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν και πότε με τον Καρρά και πότε με τον Τσακίρη είχαν ένα σταθερό προβάδισμα με μια μικρή διαφορά. Στην συνέχεια όμως η διαφορά άρχισε να ανοίγει και αυτό χάρις την πολύ καλή άμυνα των παιχτών της Cosmote E Value αλλά και με την βοήθεια τόσο του Καρρά αλλά και του Γεωργακόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι κάπου έχασαν την συγκέντρωση τους και έτσι η μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση ήταν μόνο ο Μαυρίκιος ο οποίος πέτυχε τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του σε αυτήν την περίοδο. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με μια πολύ ωραία φάση από τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα από τον Καρρά που με μια πολύ ωραία ασίστ τροφοδότησε στο τρίποντο τον ελεύθερο Τσακίρη που έκανε το 37 – 27.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου είχαμε ένα πολύ ωραίο come back από του παίχτες της Think Digital. Η μεταμόρφωση αυτή βασίστηκε αρχικά στην πολύ καλή τους άμυνα και ιδιαίτερα μέσα στο ζωγραφιστό. Εν συνέχεια η πολύ βελτιωμένη επιθετική λειτουργία της ομάδας απέφερε καρπούς και έτσι γρήγορα γρήγορα η διαφορά έπεσε στους 4. Μαυρίκιος και Μάργαρης ήταν εξαιρετικοί σε αυτό το διάστημα και εδώ ταιριάζει απόλυτα το ρητό πως ο ένας έκοβε και ο άλλος έραβε. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι άφησαν τον παθητικό ρόλο στην άκρη και ξεκίνησαν να παίζουν όπως και στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο Γεωργακόπουλος πήρε αρχικά την ομάδα στις πλάτες του και εν συνέχεια με την βοήθεια του Σαραντόπουλου κατάφεραν με την λήξη του δεκαλέπτου να φέρουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 52 – 46.

Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην ξαναδώσουν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να έχουν την παραμικρή ελπίδα για ανατροπή. Σαραντόπουλος, Τσακίρης και Γεωργακόπουλος έπαιξαν εξαιρετικά και χάρισαν εύκολα την νίκη στην ομάδα τους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κάπου κουράστηκαν και δίχως να έχουν άλλη επιλογή αποδέχτηκαν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους και έτσι οι παίχτες της Cosmote E Value πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 75 – 63.

Απο τους νικητές ξεχώρισαν οι Σαραντόπουλος και Γεωργακόπουλος που πέτυχαν 23 και 21ποντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα της Think Digital φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε για ακόμη μια φορά ο Μαυρίκιος με 31 πόντους!

Διαιτητές : Μπούκας , Αργυρούδης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καραγιάννης Ανδριανός (Παίχτης Cosmote E Value) : “1η νίκη στο πρωτάθλημα στον τελευταίο μας αγώνα. Νομίζω κλείνουμε την σεζόν έτσι όπως θέλουμε να ξεκινήσουμε την επόμενη. Έχουμε φτιάξει μια καλή ομάδα. Επόμενος στόχος όπως είχαμε πει είναι να πάμε όσο το δυνατόν ψηλότερα στο κύπελλο και του χρόνου να έχουμε μια πολύ δυνατή ομάδα και ανταγωνιστική. Ευχαριστούμε πάρα πολύ.”

Σαμπατάς Νικόλαος (Παίχτης Think Digital) : “Όλα καλά. Προσπαθήσαμε, είμαστε κουρασμένοι από το Πάσχα, πάμε για το κύπελλο.”