Cosmote e-Value vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

17/02/2023 20:30 Commercial League B 22/23 3 40'

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Cosmote E-Value και της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-48.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη, για να καταφέρουν να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Τελικά επιθετικά, οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες φάνηκε ότι ήταν ικανές να παρακάμψουν τις αντίπαλες άμυνες και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 6-7. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες εξακολουθούσαν να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να βρίσκουν σκορ από αιφνιδιασμούς και τους αντιπάλους τους να κρατούν το προβάδισμά τους χάρη στην καλύτερη ευστοχία τους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη κάτι το οποίο φάνηκε ότι λειτούργησε ευεργετικά για εκείνους αφού περιόρισαν το παθητικό τους και έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 18-16 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως δέχτηκαν ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων το οποίο τις έφερε πάλι πίσω στο σκορ με 22-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά των γηπεδούχων να φανούν λίγο καλύτεροι και έχοντας ως βάση ένα σερί 5 πόντων διαμόρφωσαν το σκορ στο 30-31 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Cosmote E-Value πάτησαν το γκάζι και καταφέρνοντας να βρουν μεγάλο σκορ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έτσι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 44-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να κρατήσουν το ίδιο επιθετικό μομέντουμ και έτσι οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας καταφέραμε να μειώσουμε τη διαφορά στους 6 (48 42) με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία και κρίσιμα επόμενα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ψυχραιμία τους και δοκιμάζοντας άστοχα σουτ από μακριά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη τέλειο

ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ. (ΠΑΙΚΤΗΣ COSMOTE E-VALUE)

ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ ΑΝ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ)