63 - 54

16/11/2016 21:30 League C2 16/17 0'

Costamare1115231463
Intersport715191354

Σε έναν αγώνα μεταξύ της COSTAMARE και της INTERSPORT, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 –3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν κυρίως οργανωμμένες επιθέσεις, ψάχνοντας τις σωστές τελικές επιλογές και έχοντας υπομονή, με το σκορ να είναι 6–2 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η Costamare άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ με αιχμή τον Μακρή Ι., αλλά και η Intersport κυριαρχώντας στο ζωγραφιστό με πρωταγωνιστή τον Τσιφλίδη Δ. κατάφερε να μείνει κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να κυκλοφορούν την μπάλα επιθετικά, την Intersport να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Σακαρέλο Κ. από μακρινά σουτ και το σκορ να είναι 16 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ζεστές από τη γραμμή των 3 πόντων, ανταλλάσοντας εύστοχα τρίποντα, με τον ρυθμό του αγώνα να έχει βελτιωθεί, τις δύο ομάδες να έχουν καλά ποσοστά και τελικές επιλογές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι ζεστές στα τρίποντα, συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και χωρίς εγωισμό στο παιχνίδι τους, έχοντας πολλές assist αλλά την Costamare να διατηρεί προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 39 – 34. Παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό οι παίκτες της Intersport άρχισαν σιγά σιγά να χάνουν τη συγκέντρωση τους, να βασίζονται υπερβολικά σε μακρινά σουτ, σε αντίθεση με τους παίκτες της Costamare οι οποίοι πήραν προβάδισμα 10+ πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49 – 41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, με σχεδόν τα όλα τα καλάθια τους να είναι προϊόν assist και κίνησης μακριά από την μπάλα, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι παρουσιάστηκαν στατικοί και βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε διψήφια επίπεδα και το σκορ να είναι 58 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της Intersport έδειξαν μαχητικότητα, έβγαλαν ενέργεια και πάλι με πρωταγωνιστές τους Σακαρέλο Κ. και Τσιφλίδη Δ. κατάφεραν να μειώσουν σε 9 πόντους με τους παίκτες της Costamare όμως να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν προβάδισμα 3+ κατοχών έως το τέλος και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 25 (2) και Γκλιγκόπουλος Γ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σακαρέλος Κ. με 22 (5) και Τσιφλίδης Δ. με 8 πόντους αντίστοιχα.