37 - 91

28/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 3 40'

Costamare95101337
Deree3019212191

Στον αγώνα μεταξύ της Costamare και του Deree οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 37-91.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν τα μετόπισθεν τους. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να επιτεθούν στο περιεχόμενο της επίθεσης ενώ οι αντίπαλοί τους με γρήγορες οι οποίες τους οδήγησαν στο να προηγούνται με σκορ 2-18 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η ομάδα της Costamare δοκίμαζε μέσα από μακρινά σουτ να βρει σκορ αλλά αυτά ήταν κυρίως άστοχα, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον μαθητή του Deree να ξεφύγει στο σκορ και να προηγείται πλέον με 9-30 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν αλλά οι αντίπαλοί τους προσπαθούσαν να μείνουν στο κόλπο του αγώνα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 14-30. Στο υπόλοιπο όμως η ομάδα της Costamare δεν κατάφερε να βρει σκορ με την ομάδα του Deree να έχει κυριαρχήσει πλέον σε άμυνα και επίθεση και να κλείνει την ημίχρονο με σκορ 14-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν τους γηπεδούχους σε λάθος πάσες και να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό αυξάνοντας την υπέρ τους διαφορά στο 16-56 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι γηπεδούχοι δεν παρατούσαν τις προσπάθειές τους να αντεπιτίθενται αλλά η ομάδα του Deree ήταν ορμητική στις επιθέσεις της και κατάφερνε να βρίσκει σκορ ακόμα και από επιθετικά ριμπάουντ 24-70.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τον τελικό νικητή να έχει αποφασιστεί οι ομάδες συνέχιζαν αδιάκοπα να προσπαθούν για το καλύτερο τιμώντας το ίδιο το άθλημα. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 32-86. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με την κουραση πλεον να είναι εμφανής και στις 2 πλευρές οι παίκτες παρά τις προσπάθειες τους περιορίστηκαν σε ένα επιμέρους σκορ 5-5.