17/03/2023 19:00 Shipping League 22/23 18 40'

Danaos2223201378
DNV1415261166

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της DNV, οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 78-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επίλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις των ομάδων όμως ήταν βιαστικές στην εκτέλεσή τους από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι μετά δέχονταν αιφνιδιασμούς και βρίσκονταν πίσω με 14-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Danaos, αντέδρασαν κι έχοντας ένα επιμέρους σερί 8-10 μείωσαν έστω και λίγο τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις επιθέσεις και των 2 πλευρών να είναι πολύ ισχυρές και να διασπούν με επιτυχία τις άμυνες. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν σε διψήφια επίπεδα υπέρ των γηπεδούχων (34-23). Στο υπόλοιπο οι προσπάθειες των παικτών της DNV για να περιορίσουν το ρυθμό που δέχονταν τους πόντους κρίθηκαν αποτυχημένες αφού είδαν τη διαφορά να αυξάνεται σε βάρος τους και να βρίσκονται πίσω με 45-29 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της DNV, εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι στον αγώνα και μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν ένα υπέρ τους 5-8 το οποίο αποτέλεσε δείγμα της διάθεσής τους για τη συνέχεια. Στην πορεία εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα οι αντίπαλοί τους έδειχναν στο αμυντικό κομμάτι και μείωσαν διαφορά περαιτέρω. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πλαίσια του περιορισμού του αντιπάλου σκορ κατέφευγαν ακόμα και σε φάουλ για να κόψουν τις αντίπαλες προσπάθειες. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους παίκτες της Danaos στο +10 65-55.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας έπαιξαν τα ρέστα τους και κατάφεραν με ωραίες συνεργασίες να ροκανίσουν τη διαφορά. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 72-64. Στην εναπομείναντα λεπτά του αγώνα παρά τις όποιες προσπάθειες των παιχτών της DNV να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα ακόμα, η παραγωγικότητά τους υπήρξε αντίστοιχη και έτσι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τους παίκτες της Danaos.