57 - 34

31/10/2022 22:00 Group C 22/23 1 40'

Deloitte2012111457
Vodafone41251334

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Deloitte και της Vodafone οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-34.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων αποφάσισαν να αμύνονται με ζώνη. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος που με σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα του αγώνα όπου με καλή άμυνα συνέχισαν να έχουν το έλεγχο αγώνα που τους έφερε σε προβάδισμα 9 πόντων μέχρι να δεχτούν απάντηση και το σκορ ήταν 9-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, με γρήγορο τέμπο και γεμάτοι ενέργεια, οι παίκτες της Deloitte έβρισκαν σκορ ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-4

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι αμυντικοί σχηματισμοί άλλαξαν, όχι όμως η ομάδα που πρωταγωνιστούσε όπου ξανά με σερί 4 πόντων συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις. Η επιθετική παραγωγικότητα όμως δεν ήταν αντίστοιχη   και το σκορ ήταν  24-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες ανέβασαν το ρυθμό τους και εκδήλωναν γρήγορες επιθέσεις που βοήθησε την επιθετική δραστηριότητα και από τις 2 πλευρές  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-16.

Στο 2ο ημίχρονο, το πλάνο άμυνας παρέμεινε αναλλοίωτο. Αυτό ενίσχυσε το παιχνίδι των γηπεδούχων που κατάφεραν πετύχουν 7 μαζεμένους πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν παραπάνω από 6 λεπτά στο 0   και το σκορ ήταν 39-16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι τελευταίοι κατάφεραν να βρουν σκορ στα τέλη της περιόδου  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43-21.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες ήταν κουρασμένες και κυρίως οι παίκτες της Vodafone που οδήγησε στη πτώση του ρυθμού. H διαφορά εις βάρος τους μεγάλωσε   και το σκορ ήταν  51-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι ομάδες ήταν πιο χαλαρές και το σκορ τους αε αυτό το κομμάτι ήταν ισορροπημένο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-34.