DEREE – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

17/12/2016 15:30 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του DEREE και του ΔΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή το Deree μπήκε με περισσότερη ενέργεια και καλύτερα πατήματα πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, με τον ΔΣΑ να επιλέγει οργανωμένες επιθέσεις, να δείχνει υπομονή και να ψάχνει τις ελεύθερες επιλογές, τους γηπεδούχους αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 9–9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, με τις δύο ομάδες έχουν πολύ καλό spacing και ρυθμό, να έχουν ζεσταθεί στα μακρινά σουτ, το Deree να διατηρεί προβάδισμα 2+ κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 23 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με ενέργεια και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές δεύτερες ευκαιρίες από  επιθετικά ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Γουλανδρή Α.), οι γηπεδούχοι με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην ζώνη και το σκορ να είναι 28 – 25 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το Deree συνέχισε να έχει συστηματική παραγωγή από assist καθώς και καλή κίνηση μακριά από τη μπάλα, αλλά ο ΔΣΑ άρχισε να έχει βιαστικές επιλογές, με αποτέλεσμα να δει τους αντιπάλους του να ξαναπαίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΔΣΑ γύρισαν την άμυνα τους σε man, και με διαδοχικά τρίποντα από τους Καραμπά Φ. και Χριστιανόπουλο Α. και με ένα συνολικό run 12 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά πέρασαν μπροστά στο σκορ με την ομάδα του Deree να παρουσιάζεται στατική επιθετικά, αλλά σιγά-σιγά αρχίζει να βελτιώνεται, να σταμάτα το run των αντιπάλων και να ξαναπαίρνει το προβάδισμα, με το σκορ να είναι 44 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να δυναμώνουν την άμυνα τους, να ασκούν πίεση στην μπάλα ενώ επιθετικά να βρίσκουν διαδοχικές λύσεις από τον Ραλλάκη Χ. και να ανεβάζουν έτσι το προβάδισμα και πάλι σε 3 κατοχέ, με τους φιλοξενούμενους να υποπέφτουν σε πολλά λάθη στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 53 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Deree με το καλημέρα πίεσε το τέμπο του αγώνα και βρήκε συστηματικές λύσεις από αιφνιδιασμούς (με αιχμή τον Ντούρισιτς Φ.), με τον ΔΣΑ να παρουσιάζει εμφανή σημάδια κόπωσης, αλλά παρόλα αυτά να δείχνει φοβερή μαχητικότητα, να διατηρεί την διαφορά σε σταθερά επίπεδα και το σκορ να είναι 61 – 51 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τους παίκτες του ΔΣΑ να μην αφήνουν το παιχνίδι και να κυνηγάνε όλες τις φάσεις, αλλά το Deree με σαφώς περισσότερες δυνάμεις και ενέργεια κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 3+ κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντούρισιτς Φ. με 17 (2) και Ραλλάκης Χ. με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 19 (2) και Χριστιανόπουλος Α. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.