DEREE – Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ

05/12/2015 15:15 League A 15/16 40'

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ του DEREE και του Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια με τις επιθέσεις στο σετ να βασίζονται κυρίως σε picks στην μπάλα, με τους φιλοξενούμενους όμως στο πρώτο μισό της περιόδου να έχουν καλύτερες τελικές επιλογές και να διατηρούν ένα προβάδισμα 2 κατοχών. Στο δεύτερο μισό, ο ΔΣΑ διατήρησε το καθαρό μυαλό μπροστά, ενώ το Deree ήταν εκτός ρυθμού στις σετ επιθέσεις με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρυνθεί, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έβγαλαν άμυνες και αιφνιδιασμούς και μείωσαν με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Deree μπήκε πιο δυνατά από την αρχή, πέρασε μπροστά με το καλημέρα, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, πίεσε για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition και βρήκε τελικά ρυθμό και στο σετ (με καλό spacing και κίνηση μακριά από την μπάλα), με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά 10+ πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Ο ΔΣΑ είχε κυριολεκτικά κολλήσει επιθετικά και χωρίς να έχει ρυθμό σε στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις 2 πλευρές του γηπέδου, με τον ΔΣΑ όμως να αλλάζει την άμυνα του σε ζώνη 2-3. Στα πρώτα 6 λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό μπροστά και η διαφορά ήταν στους +-10 πόντους, παρόλα αυτά το τέμπο του παιχνιδιού σιγά σιγά άρχισε να πέφτει με την πλειοψηφία των επιθέσεων να είναι σετ. Στα τελευταία 4 λεπτά ο ΔΣΑ άρχισε να επωφελείται από το αργό τέμπο και με διαδοχικές άμυνες και σωστές τελικές επιλογές επιθετικά, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 2 πόντους μπροστά με το σκορ να είναι 42-44!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Deree ξεκίνησαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση, σταμάτησαν να είναι στατικοί απέναντι στην ζώνη και με πιο physical άμυνες (που τις μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς) κατάφεραν και ξαναπήραν ένα προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 4 λεπτά. Ο ΔΣΑ από την άλλη πλευρά προσπάθησε όσο μπορούσε να αντιμετωπίσει τον αθλητισμό και την ενέργεια στην άμυνα των αντιπάλων μένοντας κοντά στο σκορ αλλά στα τελευταία 3 λεπτά δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να μειώσει την διαφορά κάτω των 2 κατοχών με αποτέλεσμα το Deree να πάρει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντούρισιτς Φ. με 17(1) και Ίβκοβιτς Π. με 14(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μιντζιάς Α. με 25(3) και Σβερκούνος Ν. με 17(2) πόντους αντίστοιχα.