57 - 54

05/11/2016 15:30 League A 16/17 40'

Deree91862457
Τοξότης214101954

Σε έναν Αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016 – 2017, μεταξύ του DEREE και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο Τοξότης μπήκε ζεστός και με 2 σερί τρίποντα πήρε προβάδισμα 6 πόντων στο πρώτο λεπτό, με τους παίκτες του Deree να μην έχουν μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού και το σκορ να είναι 0–7 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία ο Tοξότης άσκησε Full Press με τον Μπαζίγο Μ. να έχει 3 κλεψίματα (και η ομάδα συνολικά 4) και το σκορ να είναι 1–8 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά το Deree άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε το τέμπο του αγώνα, με το παιχνίδι να έχει πάρει γρήγορο ρυθμό με πολύ δυνατές άμυνες κάτι όμως που συνέχισε να ευνοεί τον Τοξότη, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9–21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχεια στο ίδιο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και πιεστικές άμυνες, τις δύο ομάδες να βγάζουν μεγάλη ενέργεια και η διαφορά να είναι σε σταθερά διψήφια επίπεδα, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου το Deree όχι μόνο κατάφερε με αιχμή τον Ντούρισιτς Φ. να σπάσει το press των αντιπάλων, αλλά κατάφερε να οδηγήσει τον Τοξότη σε διαδοχικά λάθη και κακές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να κάνει ένα εκπληκτικό run 14 – 0 μέσα σε ένα λεπτό και 40 δευτερόλεπτα και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 27 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Deree άσκησε από την αρχή press, με αποτέλεσμα ο Tοξότης να συνεχίσει να υποπέφτει σε λάθη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τροφοδοτούν αιφνιδιασμούς και να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων με το σκορ είναι 31 – 26 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια ο Τοξότης άσκησε και αυτός με την σειρά του press με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάρει και πάλι πολύ γρήγορο ρυθμό, με χαμηλά όμως ποσοστά, οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίζουν και περίοδος να κλείνει με σκορ 33 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με άμυνες press από την αρχή, το παιχνίδι συνέχισε να χαρακτηρίζεται από πολύ γρήγορο τέμπο και πολύ δυνατές άμυνες, με τις δύο ομάδες να παραμείνουν κοντά στο σκορ, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά τους παίκτες του Deree να κυριαρχούν τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά ριμπάουντ και έχοντας περισσότερες ασίστ και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας πήραν προβάδισμα 6 πόντων στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ο Τοξότης παρουσιάστηκε νευρικός, έχοντας πολλά αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με το Deree το οποίο έδειξε χαρακτήρα, συνέχισε με παίζει καλό μπάσκετ, να σπάει το press των αντιπάλων και έχοντας πολυπρόσωπη επίθεση αύξησε το προβάδισμα στους 16 πόντους. Οι παίκτες του Τοξότη από την άλλη πλευρά έδειξαν μαχητικότητα και κατάφεραν να κάνουν ένα comeback στα τελευταία 2 λεπτά, μειώνοντας σε 4 πόντους με 10 δεύτερα για λήξη και έχοντας κατοχή, κάτι όμως που δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα με το Deree να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντούρισιτς Φ. με 22 και Αντωνόπουλος Φ. με 11 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενουςοι Γαζεπίδης Φ. με 10 (1) και Φακίρης Μ. με 10 (3) πόντους αντίστοιχα.