71 - 66

03/02/2018 15:30 Elite League B 17/18 40'

Deree1222211671
DHL1812201666

Στον Αγώνα μεταξύ του DEREE και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν, τα ποσοστά ήταν χαμηλά, ο ρυθμός καλός, όμως η DHL με διαδοχικά καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 2 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο παρέμεινε γρήγορο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν απο αυτό, τα ποσοστά ανέβηκαν αισθητά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες του DEREE άσκησαν full press με παγίδες με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες αλλά επιθετικά παρότι είχαν καλές τελικές επιλογές δεν είχαν συγκέντρωση στα τελειώματα τους με συνέπεια η DHL να διατηρήσει το προβάδισμα και το σκορ να είναι 16 – 22 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι δύο ομάδες συνέχισαν να βγάζουν ένταση σε κάθε φάση αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι έκαναν διαδοχικά λάθη απέναντι στο press με αποτέλεσμα το DEREE να αρχίζει να μετατρέπει τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και να πάρει το προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 30.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα παίζοντας παράλληλα καλό και ορθολοηικό μπάσκετ αλλά η ομάδα του DEREE συνέχισε με συνεχές press και αιφνιδιασμούς να επιβάλει physical και γρήγορο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να διατηρήσει στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου προβάδισμα 2+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Δράκος