62 - 66

16/04/2016 15:30 League A 15/16 40'

Deree1612102462
DHL1714201566

Σε έναν αγώνα μεταξύ του DEREE και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τους γηπεδούχους να ασκούν περιστασιακό press, τις δύο ομάδες όμως να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 8–10. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, η DHL να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, να παίρνει ένα προβάδισμα 5 πόντων, αλλά το Deree να αντιδρά άμεσα, να μειώνει και να κλείνει την περίοδο με σκορ 16 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Deree άσκησαν full press με παγίδες, το οποίο κατέληγε σε ζώνη 2–3, αλλά παρόλα αυτά οι παίκτες της DHL έδειξαν συγκέντρωση και καθαρό μυαλό, έσπασαν το press και με σωστές επιλογές και καλό ρυθμό απέναντι στη ζώνη πήραν προβάδισμα 8 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά ενώ στα μισά το σκορ ήταν 21 – 28. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια, εφάρμοσαν πιο σωστά το press, έβγαλαν άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, γύρισαν την μπάλα στις οργανωμένες επιθέσεις τους και μείωσαν σε μία κατοχή με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Deree γύρισε σε άμυνα man, το παιχνίδι συνέχισε κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, με χαμηλά όμως ποσοστά για τις 2 ομάδες και το σκορ να είναι 30 – 34 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία το Deree ξαναγύρισε σε full press, με την DHL όμως να το σπάει και πάλι και να βρίσκει λύσεις τόσο από τη γραμμή των 3 πόντων όσο και από αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 9 πόντων στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σπάνε το press, να διατηρούν τον ρυθμό τους καθώς και ένα προβάδισμα 10+ πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους όμως να βγάζουν ενέργεια, να δείχνουν μαχητικότητα και με διαδοχικές άμυνες και εύστοχα σουτ 3 πόντων να μειώνουν σε 50 – 55 στα πρώτα 4 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να έχουν βγει εκτός ρυθμού και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 50 – 57. Στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτες του Deree συνέχισαν να δείχνουν εξαιρετική μαχητικότητα αμυντικά, να εφαρμόζουν καλά το press, να έχουν καλό ρυθμό επιθετικά αλλά και την DHL να βρίσκει συστηματικές λύσεις από προσωπικές ενέργειες του Παπαδάκη Θ. και να διατηρεί ένα προβάδισμα 2+ κατοχών έως τα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά 2 λεπτά πριν τη λήξη ο Παπαδάκης Θ. βγήκε εκτός γηπέδου με 5 φάουλ, με αποτέλεσμα η επίθεση της DHL να βγει εκτός ρυθμού, οι αντίπαλοι να το εκμεταλλευτούν και να κάνουν run 5–0 μειώνοντας σε 60 – 64 ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό όμως και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα η DHL να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πρίφτης Ι. με 16 (2) και Ελέζογλου Δ. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους Παπαδάκης Θ. με 29 και Τσούνης Μ. με 10 πόντους αντίστοιχα.