76 - 26

11/02/2018 14:30 Elite League B 17/18 40'

Deree2320231076
EY0507070726

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Deree το απόγευμα της Κυριακής 11/02 και πήρε με ιδιαίτερη άνεση το ροζ φύλλο του αγώνα, αφού η ομάδα της ΕΥ λόγω των πολλών ελλείψεων δεν μπόρεσε ποτέ να κοντράρει τους γηπεδούχους. Έτσι η ομάδα του Deree συνεχίζει μετά την νίκη της αυτή  να είναι στην κορυφή της Elite league B κατηγορίας και να βλέπει με ιδιαίτερη αισιοδοξία τα play off.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αρκετά ζεστοί στο παρκέ και με ένα 2ποντο του Παντούδη και με άλλα 2 του Αντωνόπουλου, πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 6 – 2. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη υπέπεσαν σε λάθη στην επίθεση γεγονός που έδινε το δικαίωμα στους αντιπάλους να πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους παίχτες του Deree αφού ένας μικρός τραυματισμός του αρχηγού και καλύτερου παίχτη της ΕΥ έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ το οποίο στην λήξη του δεκαλέπτου ήταν 23 – 5.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε και βρήκε τους γηπεδούχους να ανοίγουν κι άλλο την διαφορά. Ο coach Μαρκόνης είδε τους παίχτες του να μπαίνουν με ιδιαίτερο πάθος σε κάθε φάση και με τον Λιατάκη και τον Ραλλάκη στην αρχή και με τον Κουβούση και τον Ελέζογλου στην συνέχεια κατάφεραν και ανέβασαν την διαφορά στους 30 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δυστυχώς έχασαν τον Κοκαράκη μετά από μια τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται παρά πολύ τόσο στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Έτσι μετα από ένα σερί 11 – 3 στο τελείωμα του ημιχρόνου το σκορ έγινε 43 – 12 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην 3 περίοδο δεν άλλαξε τίποτα σε σχέση με πριν. Οι παίχτες του Deree δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με 3 τρίποντα από Μπριασούλη, Παντούδη και Αντωνόπουλο η διαφορά ξέφυγε παρά πολύ. Οι παίχτες της ΕΥ από ένα σημείο και μετά προσπάθησαν μόνο να ευχαριστηθούν το παιχνίδι χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι ώστε να  κρατηθεί η διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα. Έτσι το τελείωμα της περιόδου βρήκε το Deree να προηγείται με 66 – 19!

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμό και ένταση και περίμεναν μόνο το τελευταίο σφύριγμα. Οι παίχτες της ΕΥ συνέχισαν να προσπαθούν να βελτιώσουν το παιχνίδι τους και έβγαλαν κάποιες ωραίες συνεργασίες, γεγονός που θα τους βοηθήσει στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν μια άνετη νίκη με σκορ 76 – 26.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κουβούσης και Παντούδης που πέτυχαν από 12 πόντους , ενώ από την ομάδας της ΕΥ εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Μανιατάκης που μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ορφανός, Γκανής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Αντωνόπουλος Φοίβος (Παίχτης Deree) : “Είχαμε ένα ωραίο παιχνίδι σήμερα. Ατυχία για το 88 της αντίπαλης ομάδας που θα ανέβαζε και το επίπεδο του παιχνιδιού. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ομάδας. Όλοι έδωσαν το καλύτερο του εαυτού τους και πάμε για το επόμενο την Τετάρτη.”

Μαΐλλης Σεβαστιανός (Παίχτης ΕΥ) : “Ήταν γνωστή η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των 2 ομάδων. Το Deree κάνει πρωταθλητισμό, είναι πολύ γυμνασμένα τα παιδιά. Εμείς προσπαθήσαμε να ήμαστε όσο πιο ανταγωνιστικοί μπορούμε για να ευχαριστηθούμε το παιχνίδι. Κατά διαστήματα παίξαμε λίγο πιο οργανωμένα, αλλά δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε εξ’ ολοκλήρου το ρυθμό. Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες.”