71 - 44

16/05/2018 21:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Deree1618172071
Kaizen Gaming13157944

Το 1-1 πραγματοποίησε η ομάδα του Deree δίνοντας τρομερό ενδιαφέρον για τη συνέχεια. Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν καλάθια και να κλείνει το ημίχρονο σαν πραγματικό ντέρμπι. Στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο κατέβηκε μόνο η ομάδα του Deree και το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου με το τελικό 71 – 44.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη. Από την μεριά των γηπεδούχων υπήρξε πολυφωνία στην επίθεση με 5 παίκτες να πετυχαίνουν πόντους. Από την άλλη μεριά από τους 13 πόντους των φιλοξενούμενων τους 11 τους σημείωσαν οι Πιάλογλου (7) και Παπάζογλου (4). Στην τελευταία επίθεση λίγα δευτερόλεπτα από το τέλος και με το σκορ να είναι 13 – 13 η μπάλα ήταν στα χέρια των παικτών του Deree. Σε ένα one to one το τελευταίο δευτερόλεπτο σηκώθηκε έξω από την γραμμή των 6,75 ο Κριτσαντώνης γράφοντας το 16 – 13.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό, με εξαίρεση το καλάθι του Εφραιμίδη, σημείωναν πόντους μόνο από την γραμμή των βολών, 8 στο σύνολο. Οι φιλοξενούμενοι δεν τους έδιναν δικαίωμα να τρέξουν μένοντας έτσι πολύ κοντά στο σκορ.  Το ημίχρονο έκλεισε με 34 – 28.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 22΄ όπου το σκορ ήταν 34 – 30 άρχισε η πτώση για την ομάδα των φιλοξενούμενων. Η κούραση άρχισε να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής και έτσι δόθηκε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ανεβάσουν τον ρυθμό τους. Αποκορύφωμα ήταν στην έναρξη της τρίτης περιόδου όπου το σκορ ήταν 51 – 35 και με 2 κλεψίματα του Μπριασσούλη και με 7 γρήγορους πόντους η διαφορά να εκτοξευτεί στους 23 πόντους. Το τελικό σκορ 71 – 44 δίνει στην ομάδα του Deree μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ για το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Εφραιμίδης με 16 πόντους και Αντωνόπουλος με 15. Από τους φιλοξενούμενους πάλεψε ο Πιάλογλου με 16 πόντους και ο Παπάζογλου με 11.

Διαιτητές: ΣΙΔΕΡΗΣ, ΔΕΛΔΗΜΟΣ

Δηλώσεις Παικτών, Προπονητών

Δασκαλάκης Γιώργος (παίκτης Stoiximan):Συγχαρητήρια στο Deree. Δίκαιη νίκη για τα παιδιά που είχαν περισσότερη ενέργεια και έδειξαν ότι ήθελαν το παιχνίδι πιο πολύ. Εμείς στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά δεν κατεβήκαμε στο γήπεδο και έτσι γνωρίσαμε μια μεγάλη ήττα. Οι διαφορές δεν έχουν σημασία όμως. Το σκορ είναι 1 – 1. Θα προσπαθήσουμε στο τρίτο παιχνίδι να διορθώσουμε τα λάθη μας και να διεκδικήσουμε τη νίκη και την πρόκριση μέχρι το τέλος.