70 - 75

18/05/2022 20:30 Elite League 21/22 11 40'

Deree1816201670
Σκλαβενίτης2115142575

Στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  Deree και της Σκλαβενίτης οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-75.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα ζώνης ώστε να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν το γρήγορο ρυθμό στον αγώνα. Οι ομάδες σφυροκοπούσαν η μια την άλλη με επιθέσεις που τους προσέφεραν μικρή παραγωγικότητα  με τους παίκτες του Deree να απειλούν κυρίως από το τρίποντο και το σκορ ήταν  7-12στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η κάθε πλευρά με όχημα την άμυνα προσπαθούσαν να αλλάξουν τις ισορροπίες. Οι γηπεδούχοι έβγαιναν στον αιφνιδιασμό ενώ οι αντίπαλοι τους προσπαθούσαν να μειώσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τη κυριαρχία τους όπου με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς αποκτούσαν σημαντικό προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τις λάθος πάσες και το σκορ ήταν 21-30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν όπου με τα τρίποντα και καλή άμυνα έκλεβαν στην άμυνα ισοφαρίζοντας σε 32-32 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-36.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι για 4 λεπτά με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και να βρίσκουν τρίποντα και το σκορ ήταν  42-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι βασίζονταν στο σκορ από αιφνιδιασμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένες επιθέσεις  με τις ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 54-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο αγώνας ήταν πολύ ανταγωνιστικός με συνεχείς ανταλλαγές σκορ από κάθε ομάδα με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή με  59-61 όταν απέμεναν 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Deree συνέχισαν να μάχονται και να περνούν μπροστά  με 68-67. Οι αντίπαλοί τους όμως έδειξαν ψυχραιμία, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.