23/11/2021 21:30 Elite League 21/22 4 40'

Team1234OTT
Σκλαβενίτης15141926983
Deree13152620478

Στον Αγώνα της 4ης  Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και του DEREE οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 83-78.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ξεκάθαρο πως το παιχνίδι θα γινόταν ντέρμπυ .Οι δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς τους  και παίζοντας άμυνα ζώνης απέτρεψαν τις προσπάθειές κοντά στην ρακέτα διατηρώντας το σκορ χαμηλά για τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα σε 7-4.Στην συνέχεια επιθετικά θέλοντας και οι δύο ομάδες να σκοράρουν έγιναν βιαστικές προσπάθειες και από τις δύο πλευρές  και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν για ακόμα μία φορά δυναμικά. Οι γηπεδούχοι δίνοντας σκληρές μάχες κάτω από την ρακέτα κατάφεραν να προηγηθούν για τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου με τρείς πόντους (24-21).Προς το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν time-out και πιθανόν πήραν οδηγίες από τον προπονητή τους να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και να κουράσουν τους αντιπάλους τους, κάτι που φάνηκε να πετυχαίνει για λίγο καθώς η διαφορά μειώθηκε στον 1 πόντο και το ημίχρονο έληξε με σκορ 29-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του DEREE μπήκαν δυναμικά και αποφασισμένοι να δοκιμάσουν την φυσική κατάσταση των αντίπαλων τους. Έτρεξαν γρήγορα στην επίθεση και πιέζοντας χαμηλά σε όλο το γήπεδο αμυντικά κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν την διαφορά  αλλά και να προηγηθούν. Οι παίκτες του Σκλαβενίτη από την άλλη πλευρά δεν θόλωσαν προσπαθώντας παρά την κόπωση να κρατηθούν στο παιχνίδι και να κρατήσουν χαμηλά την διαφορά ολοκληρώνοντας την περίοδο με σκορ 29-28.

Στην τελευταία περίοδο οι παλμοί των παικτών και των δύο ομάδων ήταν στο κόκκινο. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους με οργανωμένες επιθέσεις και άμυνα ζώνης προσπαθούσαν να κρατήσουν τον τέμπο του παιχνιδιού σε φυσιολογικά πλαίσια ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελα με κάθε τρόπο να παίξουν γρήγορο μπάσκετ και να πιέσουν σε κάθε σημείο του γηπέδου. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα για 2 πόντους ωστόσο το εκπληκτικό κλέψιμο του Στρατομήτρου πάει το παιχνίδι στην παράταση και δίνει την ευκαιρία στους παίκτες του Σκλαβενίτη να παίξουν άλλα πέντε λεπτά για την νίκη.

Στην παράταση ενός εντυπωσιακού παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει για την νίκη καταθέτοντας για ακόμα μία φορά τον καλύτερο τους εαυτό. Τελικά η εμπειρία και το καθαρό μυαλό των γηπεδούχων τους εξασφάλισε την νίκη σε ένα από τα πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια της αγωνιστικής με τελικό σκορ 83-78 .

Διαιτητές: Μπούκας, Φυτίλης