92 - 70

10/12/2023 15:00 Elite League 23/24 9 40'

Deree2221252492
Φ.Σ.Α.1617181970

Μια μεγάλη και σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του DEREE στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής με 92-70 απέναντι στην ομάδα του Φ.Σ.Α. Έτσι έχει θετικό ρεκόρ 2-1 στην πολύ ανταγωνιστική και ποιοτική ELITE LEAGUE της Commercial League. Η σπουδαία και έμπειρη ομάδα του Φ.Σ.Α πολέμησε για τη νίκη απέναντι σε νεότερους και πιο αθλητικούς αντιπάλους, αλλά σε αυτό το παιχνίδι η παρουσία μόνο 8 παικτών είναι δύσκολο να σε κρατήσουν ανταγωνιστικό για 40 λεπτά.

Με άμυνα ζώνης προσπάθησε στην αρχή του αγώνα ο Φ.Σ.Α να ανταπεξέλθει στην αθλητικότητα του DEREE. Η ομάδα του κολλεγίου με αξιοθαύμαστο επιθετικό πλουραλισμό (6 παίκτες σκόραραν στην πρώτη περίοδο) και μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους πήραν από την αρχή το προβάδισμα. Τα τρίποντα των Φιλιππα και Μαυρίκιο κράτησαν τη διαφορά στο +6 για τους γηπεδούχους (22-16).

Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα ευνοούσε σίγουρα την πιο αθλητική ομάδα του DEREE. Ο coach Μαρκώνης ανανέωνε την ομάδα του και η ένταση παρέμενε ίδια, ενώ από το Φ.Σ.Α. δεν υπήρχε η ανάλογη επιλογή. Το 43-33 του ημιχρόνου πάντως επέτρεπε αισιοδοξία για ανατροπή στους φιλοξενούμενους.

Το DEREE δεν έριξε ρυθμό στην αναμέτρηση με τις επιθέσεις τους να γίνονται είτε σε πρώτο αιφνιδιασμό είτε στο transition. Ο Φ.Σ.Α άρχισε να μένει από δυνάμεις με τη διαφορά να ανεβαίνει σε επίπεδα κοντά στους 20 πόντους.

Το τελικό 92-70 ήρθε δίκαια για την ομάδα του κολλεγίου που είχε ως όπλο της την καλή κυκλοφορία (30 ασίστ!) και τον επιθετικό πλουραλισμό με 5 παίκτες να έχουν διψήφιους πόντους. Οι Μαυρίκιος και Λεοντίου καλύτεροι για το Φ.Σ.Α.