54 - 42

12/02/2017 16:00 League B1 16/17 40'

DHL201114954
Φ.Σ.Α.12881442

Σε έναν αγώνα μεταξύ της DHL και του ΦΣΑ (ο οποίος αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 42.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα από την αρχή, αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και αρκετά αβίαστα λάθη με το σκορ να είναι 3–2 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας καθώς και τα ποσοστά τους με το σκορ να είναι 7–6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό, αλλά με τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν φοβερή μαχητικότητα και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με πρωταγωνιστή τον Τσανάκα Α., αλλά και οι παίκτες της DHL βρίσκοντας συστηματικά τα ελεύθερα τρίποντα (με πρωταγωνιστή τον Μανωλέα Ν.) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 20 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα με εύστοχο τρίποντο του Μπουτσικάκη Π. η DHL πήρε προβάδισμα 10+ πόντων, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε γρήγορο ρυθμό, τους γηπεδούχους να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, τις δύο ομάδες να βελτιώνονται αμυντικά και το σκορ να είναι 27 – 14 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσες, αλλά οι αντίπαλοί τους αντέδρασαν καλά και συνέχισαν να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ, με την ομάδα της DHL να αρχίζει να βασίζεται υπερβολικά στα σουτ 3 πόντων (με αποτέλεσμα τα ποσοστά της να πέσουν) και το ημίχρονο να κλείσει τελικά με σκορ 31 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και με καλό ρυθμό, αλλά με τους παίκτες του ΦΣΑ με πρωταγωνιστές τους Μάγλο Ε. και Τσανάκα Α. να ελέγχουν τα ριμπάουντ, τους γηπεδούχους και πάλι να κυνηγάνε υπερβολικά τα σουτ 3 πόντων κσι να χαρακτηρίζονται από βιαστικές τελικές επιλογές αλλά παρόλα αυτά να διατηρούν διψήφιο προβάδισμα και το σκορ να είναι 34 – 24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της DHL βελτιώθηκαν επιθετικά, σήκωσαν το κεφάλι τους και με μεγαλύτερη παραγωγή από assist (και γυρίζοντας την άμυνα τους σε ζώνη 2–3) ανέβασαν την διαφορά στους 15+ πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45 – 28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να συνεχίζουν να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, τους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν να βγάζουν ενέργεια και να δείχνουν μαχητικότητα αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημεία κόπωσης, τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλέας Ν. με 19 (5) και Παπαδάκης Θ. με 9, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάγλος Ε. με 15 (1) και Τσανάκας Α. με 5 πόντους αντίστοιχα.