50 - 67

09/01/2016 17:00 League A 15/16 40'

DHL191021950
OTE Cosmote1816151867

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της DHL και του Ο.Τ.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο έβγαλαν ενέργεια στα πρώτα λεπτά πιέζοντας για αιφνιδιασμούς αλλά με χαμηλά ποσοστά. Παρόλα αυτά, σιγά-σιγά οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό , βελτιώνοντας τις τελικές επιλογές τους και ανέβασαν τα ποσοστά τους, με την DHL όμως να είναι πιο παραγωγική από τη γραμμή των τριών πόντων και να διατηρεί μια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος περιόδου 1-2 κατοχών, η οποία έκλεισε σκορ 19 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξαναμπήκαν σχετικά νευρικές, με χαμηλά ποσοστά, αλλά με τον Ο.Τ.Ε. να περνάει μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει, με τις δύο ομάδες δεν ισόπαλες στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Ο.Τ.Ε. έδειξαν εξαιρετική συγκέντρωση στις επιθέσεις τους, μείωσαν το τέμπο του παιχνιδιού, βρήκαν λύσεις και πήραν μια διαφορά 2–3 κατόχων, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 29 – 34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα από την αρχή και πίεσαν τα μακρινά σουτ των αντιπάλων και έτσι έβγαλαν άμυνες, τροφοδότησαν αιφνιδιασμούς και ανέβασαν την διαφορά με το σκορ να είναι 29 – 44 στα πρώτα πέντε λεπτά! Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο τέμπο με την DHL να έχει κολλήσει κυριολεκτικά μένοντας χωρίς σκορ στα πρώτα οχτώ λεπτά της περιόδου η οποία και έκλεισε με σκορ 31 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της DHL ξύπνησαν, μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό και με καλύτερες άμυνες και συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 39-52 στα πρώτα τρία λεπτά. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι με άμυνες και αιφνιδιασμούς κατάφεραν και ανέβασαν διάφορα εκ νέου περνώντας τελικά μια άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλέας Ν. με 21 (2) και Μπουτσικάκης Π. με 14 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαδόπουλος Π. με 19 (1) και Δήμας Π. με 12 πόντους αντίστοιχα.