18/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Diana1914121661
Μαυρογένης1417111355

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της DIANA  (Shipping League B) απέναντι στην ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ (Commercial League A) με 61-55, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα της OPENBET. Το παιχνίδι ήταν χορταστικό, με ωραίο επιθετικό μπάσκετ και όμορφες φάσεις με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Η DIANA ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα (7-0) και με τον Καρτάνο να πετυχαίνει τρία τρίποντα πήρε γρήγορα μια καλή διαφορά (12-5). Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ βρήκε ρυθμό στην επίθεση καταφέρνοντας να παραμείνει σχετικά κοντά στο σκορ (19-14).

Οι άμυνες δυνάμωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να συμπληρώνουν από νωρίς φάουλ, όμως και οι δύο ομάδες παρέμειναν σχετικά εύστοχες, δείχνοντας και οι δύο προτίμηση στα σουτ από την περιφέρεια. Το ημίχρονο έληξε με τη διαφορά στους 2 πόντους για τη DIANA.

Η DIANA άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη καταφέρνοντας να κρατήσει την αντίπαλο της χωρίς σκορ για πέντε λεπτά, αλλά και εκείνη δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί έχοντας χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση της. Η ένταση και των δύο είχε αυξηθεί με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τη διαφορά να παραμένει χαμηλά (45-42).

Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 45-46 με καλάθια του Κούβαρη με τα τρίποντα των Καρτάνο και Λιάκο να δίνουν και πάλι το προβάδισμα στην DIANA (54-53). Στην τελική ευθεία του αγώνα η DIANA είχε περισσότερες δυνάμεις και με τον Καψή να σκοράρει δύο κρίσιμα καλάθια πανηγύρισαν τη νίκη και την πρόκριση.

Καρτάνος, Καψής και Σταυροπιερράκος  οι καλύτεροι των νικητών, Κούβαρης και Χαβδουλάς ξεχώρισαν για το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ.